AlertAtom

Umowa o współpracy Polska-USA przy atomie przybliży wybór partnera technologicznego

Szef Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski. Fot.: KPRP

Szef Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski. Fot.: KPRP

W poniedziałek, na marginesie 5. szczytu Inicjatywy Trójmorza, dojdzie do rozmowy pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego z sekretarzem energii USA Danem Brouillette – poinformował Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski. Tematem rozmowy, która będzie miała charakter zdalny, będzie polsko-amerykańska umowa o partnerstwie na rzecz rozwoju Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ).

Szczyt Trójmorza

5. szczyt Inicjatywy Trójmorza odbędzie się w poniedziałek w Tallinie. Spotkaniu przywódców 12 państw członkowskich Inicjatywy przewodniczyć będzie estońska Prezydent Kersti Kaljulaid. Z powodu sytuacji pandemicznej spotkanie będzie miało częściowo charakter zdalny. Do stolicy Estonii poza Prezydentem Andrzejem Dudą przyjedzie jeszcze Prezydent Bułgarii Rumen Radew (Sofia obejmie przewodnictwo w pracach Trójmorza). Przedstawiciele pozostałych krajów Trójmorza wezmą udział w spotkaniu poprzez połączenia internetowe.

Umowa o współpracy przy atomie

Jak zaznaczył Szef Gabinetu Prezydenta RP, na marginesie szczytu podczas wideorozmowy z Piotrem Naimskim sekretarz Brouillette podpisze umowę międzyrządową o współpracy między rządami Polski i USA w celu rozwoju Programu Polskiej Energetyki Jądrowej oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Polsce.

– Po otrzymaniu egzemplarzy umowy podpisanych przez stronę amerykańską, jeszcze w tym tygodniu zostanie ona podpisana w imieniu Polski przez ministra Naimskiego – dodał. Zaznaczył, że umowa zacznie obowiązywać po wymianie not dyplomatycznych, stwierdzających spełnienie przez obie umawiające się strony wymagań dla jej wejścia w życie.

Założenia umowy

Zgodnie z postanowieniami umowy, w ciągu 18 miesięcy Polska i USA przygotują wspólnie raport, który będzie stanowił podstawę dla polskiego rządu do decyzji o ostatecznym wyborze partnera do realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. – W tym czasie czołowe amerykańskie firmy sektora cywilnej energetyki jądrowej przeprowadzą prace przygotowawcze i projektowe w zakresie budowy elektrowni jądrowych w Polsce. Równolegle przedstawiciele obu rządów, wspólnie z amerykańskimi instytucjami finansowymi, przygotują opcje finansowania dla Programu – stwierdził min. Szczerski.

Kwestia współpracy Polski i Stanów Zjednoczonych w zakresie energetyki jądrowej była podejmowana w czasie czerwcowego spotkania w Białym Domu Prezydentów Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy. Prezydent Duda zapowiedział wtedy, że w najbliższym czasie podpisana zostanie umowa między rządami Polski i USA, która umożliwi prace projektowe nad wprowadzeniem konwencjonalnej energii nuklearnej dla produkcji energii w Polsce. Prezydent USA powiedział z kolei, że Stany Zjednoczone pracują nad ukończeniem umów, aby umożliwić rozwój polskich elektrowni atomowych.

Tło

W październiku rząd przyjął uchwałę ws. aktualizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ). Zaktualizowany PPEJ zakłada budowę sześciu reaktorów jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW. Pierwszy miałby ruszyć w 2033 roku.

Rząd precyzuje się, że chodzi o dwie elektrownie jądrowe, które będą budowane w odstępie sześciu lat. Nowy harmonogram projektu jądrowego przewiduje wybór technologii w 2021 r., na 2022 r. zakłada zatwierdzenie wyboru lokalizacji pierwszej elektrowni. Budowa miałaby ruszyć w 2026 roku., a pierwszy reaktor – w 2033 roku. W przypadku drugiej elektrowni początek budowy to 2032 roku, a uruchomienia pierwszego jej bloku – w 2039 roku.

Polska Agencja Prasowa

Jakóbik: Nadchodzi atomowy październik


Powiązane artykuły

Praca w elektrowni jądrowej. Fot. MAEA

USA o braku współpracy Iranu z dozorem jądrowym: Niedopuszczalne

Zawieszenie przez Iran współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) jest niedopuszczalne i Teheran musi niezwłocznie do niej powrócić –...
Prezydent Chin Xi Jinping, po lewej i prezydent Kazachstanu Kassym-Jomart Tokayev podczas spotkania w Astanie, 16 czerwca 2025 roku. Źródło: Materiały biura prasowego prezydenta Kazachstanu 

Rosja i Chiny zbudują pierwsze elektrownie jądrowe w Kazachstanie 

Władze w Kazachstanie ogłosiły, że Rosja i Chiny, mają zbudować pierwsze elektrownie jądrowe w tym bogatym w uran kraju (43...
Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Udostępnij:

Facebook X X X