Umowa o przeładunku białoruskich produktów naftowych w portach rosyjskich weszła w życie

31 grudnia 2021, 10:45 Alert
Terminal Primorsk  fot. Primorsk Oil Terminal
Terminal Primorsk fot. Primorsk Oil Terminal

– Ratyfikować umowę między rządem Republiki Białoruś a rządem Federacji Rosyjskiej w sprawie organizacji współpracy w dziedzinie transportu i przeładunku produktów naftowych pochodzenia Republiki Białorusi przeznaczonych na eksport do państw trzecich przez porty morskie Federacji Rosyjskiej, podpisany w Moskwie 19 lutego 2021 roku – czytamy w dokumencie opublikowanym na stronie kancelarii prezydenta Białorusi, który został wcześniej zatwierdzony przez obie izby białoruskiego parlamentu.

– Ratyfikacja umowy pozwoli na zorganizowanie współpracy ze stroną rosyjską w tym zakresie i zapewnienie dostaw białoruskich produktów naftowych na eksport. Jest to szczególnie ważne w kontekście presji sankcyjnej państw zachodnich i nałożonych ograniczeń w zakresie tranzytu transportu – zaznaczyła służba prasowa niższej izby białoruskiego parlamentu.

Według Interfaks, umowa o wykorzystaniu rosyjskiej infrastruktury portowej przewiduje przeładunek 9,8 mln ton białoruskich produktów naftowych w latach 2021–2023. Porozumienie zostało zainicjowane przez kierownictwo Białorusi w odpowiedzi na zaostrzenie sankcji zachodnich. Tradycyjnie przeładunek białoruskich produktów naftowych odbywał się przez litewski port Kłajpeda, a także przez porty Łotwy i Estonii.

Interfaks/Mariusz Marszałkowski

Eksport białoruskich produktów naftowych przez porty rosyjskie przerasta oczekiwania