Rząd czeka na propozycję umowy społecznej o górnictwie

13 stycznia 2021, 13:30 Alert
górnictwo rozmowy
Wiceminister aktywów państwowych, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji sektora węgla kamiennego Artur Soboń / Fot. Bartłomiej Sawicki

Na Śląsku odbyły się kolejne rozmowy o zamykaniu górnictwa. Strona społeczna zaprezentuje swoją wersję umowy społecznej pod koniec tego tygodnia. Związkowcy i rząd mają powrócić do rozmów 25 stycznia.

Ministerstwo aktywów państwowych (MAP) oczekuje dzisiaj propozycji strony społecznej dotyczącej tzw. umowy społecznej. Związki zawodowe jednak nie zdążyły z opracowaniem propozycji. MAP planuje zamknąć sektor górnictwa węgla energetycznego do 2049 roku.

Oczekiwania stron a rzeczywistość

Wiceminister aktywów państwowych, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji sektora węgla kamiennego Artur Soboń powiedział przed spotkaniem, że on sam oczekuje dzisiaj ze strony społecznej przestawienia własnej propozycji umowy. – Wówczas przeanalizujemy tę propozycję – podkreślił. Soboń został zapytany przez dziennikarzy, czy uda się podpisać umowę w lutym. Odparł, że obie strony są na dobrej stronie, aby zawrzeć takie porozumienie.

Co ciekawe, kilka minut wcześniej szef górniczej Solidarności Dominik Kolorz podkreślił, że dzisiejsze spotkanie traktuje jako noworoczne, a propozycja strony społecznej zostanie przedstawiona, ale nie dziś. – Nasi eksperci powinni zdążyć do piątku i wówczas przestawimy tę propozycję – powiedział Kolorz.

Propozycja rządu jest nie do zaakceptowania

Po spotkaniu strona związkowa oświadczyła, że zaprezentowany przez rząd projekt umowy społecznej jest dla nich nie do zaakceptowania. – Nie będziemy pracować nad tym projektem. Jednocześnie poinformowaliśmy stronę rządową, że najpóźniej do godzin popołudniowych w piątek przedstawimy nasz projekt umowy, ale także zmian tutaj na Śląsku i Zagłębiu. Chcemy rozpocząć prace nad tym projektem, ponieważ to, co przedstawił rząd, to kpina z regionu i setek tysięcy miejsc pracy – powiedział szef górniczej Solidarności.

Kolejne rozmowy odbędą się 25 stycznia

Kolorz podkreślił, że strony umówiły się, iż kolejne rozmowy merytoryczne, które mogą pokazać przyszłość, rozpoczną się 25 stycznia. Strony wyraziły chęć zakończenia rozmów do połowy lutego, aby następnie rozpocząć procedurę prenotyfikacji umowy w Komisji Europejskiej.

Artur Soboń powiedział, że rozmowy rozpoczną się po tym, gdy strona związkowa przestawi projekt do końca tego tygodnia. – Po zaznajomieniu się z projektem, wznowimy rozmowy 25 stycznia. Dzisiaj takiego dokumentu nie otrzymaliśmy. Zmierzamy w stronę porozumienia – dodał.

Soboń przyznał, że dzisiaj obowiązują daty, które są w porozumieniu z września. – My w naszej propozycji umowy nie zapisaliśmy dat. – wskazał. Dodał, że Komisja Europejska wykazuje dużą życzliwość, a rozmowy z Brukselą mają charakter roboczy, ponieważ notyfikacja nie została jeszcze przedstawiona.

Minister został zapytany o wsparcie PFR dla PGG. Podkreślił, że liczy na przekazanie środków na rzecz górniczego giganta w pierwszym kwartale 2021 roku.

Bartłomiej Sawicki

Na Śląsku ruszają kolejne rozmowy o zamykaniu górnictwa