AlertBezpieczeństwoEnergetykaOZE

Unia chce pozbyć się zależności od Chin, a Niemcy – powtórki z Nord Stream 2?

minister finansów Olaf Scholz (SPD). Fot.: Preiss/ MSC/Wikicommons

Olaf Scholz (SPD). Fot.: Preiss/MSC/Wikicommons

Kraje unijne chcą jeszcze szybciej zmniejszyć zależność od surowców krytycznych z Chin. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz jest przeciwny interwencji polityków i pozostawić decyzje biznesowi jak kiedyś w sprawie gazu z Rosji i gazociągu Nord Stream 2.

Komisja Europejska proponowała w marcu cel 40 procent przerobu surowców krytycznych w Europie do 2030 roku. Kraje członkowskie chcą podnieść ten cel niewiążący do 50 procent, według szkicu porozumienia w sprawie dyrektywy o surowcach krytycznych (CRMA) widzianej przez Euractiv.com.

Państwa członkowskie chcą także podnieść cel udziału wewnętrznego recyklingu w konsumpcji materiałów tego typu z 15 do 20 procent. Ma także powstać grupa reprezentantów państw unijnych regularnie publikująca raporty na temat problemów z finansowaniem oraz rekomendacji w tej sprawie na rzecz projektów niezbędnych do realizacji celów dyrektywy.

Surowce krytyczne to między innymi metale ziem rzadkich wykorzystywane w wysokich technologiach od energetyki przez telekomunikację po informatykę. Nawet 90 procent komponentów Odnawialnych Źródeł Energii w Europie pochodzi z Chin, głównie przez zależność od surowców krytycznych pod ich kontrolą oraz lokalizacji produkcji na ich terytorium.

Jednakże ostateczny tekst porozumienia w sprawie CRMA nie zawiera zapisów o bezpieczeństwie ekonomicznym proponowanych przez Komisję Europejską. Nakazywałyby one politykom interwencję w biznes, aby szybciej zrzucał zależność od Chin. Niemcy mają według Handelsblatta mieć inną wizję, bo ich firmy jak BASF, Volkswagen i Mercedes-Benz straciłyby istotne środki na odwrocie z Chin.

Komisja chciałaby kontrolować inwestycje europejskie w Chinach oraz eksport technologii, które mogłyby im posłużyć w celach wojskowych. Podobnego zdania są USA. Niemcy chcieliby zostawić decyzję firmom, jak było przykładowo w sprawie inwestycji w gazociąg Nord Stream 2 i zwiększenie zależności od gazu rosyjskiego na rynku niemieckim, które wystawiło go na silniejsze oddziaływanie kryzysu energetycznego podsycanego przez Rosję.

EurActiv.com / Handelsblatt / Wojciech Jakóbik

Sawicki: PKN Orlen składa wniosek o przejęcie Lotosu. Co zbada Bruksela?


Powiązane artykuły

NBC podważa sukces Trumpa. Zniszczono tylko jeden ośrodek nuklearny

Po ataku na irańskie ośrodki nuklearne Donald Trump zadeklarował pełen sukces. NBC powołując się na kontakty w administracji USA, twierdzi,...
System Patriot. Fot. Wikipedia

Berlin nie potwierdza słów Trumpa o przekazaniu Patriotów Ukrainie

Rzecznik niemieckiego Ministerstwa Obrony zaprzeczył, jakoby systemy obrony powietrznej Patriot był już „w drodze” na Ukrainę, co wcześniej ogłosił prezydent USA...
Centrum danych Google. Źródło: Wikimedia

Google wstrzymuje budowę nowego centrum danych w Niemczech

Rzecznik prasowy firmy Google Ralf Bremer powiedział niemieckim mediom, że koncern nie zbuduje centrum danych w Mittenwalde w Brandenburgii. Miało ono...

Udostępnij:

Facebook X X X