Alert

Unia Europejska oceni chińskie wpływy na rodzimym rynku półprzewodników

Półprzewodniki. Źródło: Freepik

Unia Europejska zbada poziom chińskich wpływów na europejskim rynku półprzewodników. Według Departamentu Handlu USA, plany produkcyjne i eksportowe Chin grożą zalewem Europy przestarzałą technologią.

Unia Europejska zbada chipy wysyłane z Chin do Europy, aby ocenić udział tamtejszej technologii w rodzimym rynku. Amerykanie ostrzegają, że półprzewodniki płynące na Stary Kontynent mogą być przestarzałe. Ich zdaniem, to efekt kolejnych sankcji nakładanych przez USA na Państwo Środka.

– Z raportów Chin wynika, że ​​około 60 procent wszystkich nowych „starych chipów”, które pojawią się na rynku w ciągu najbliższych kilku lat, zostanie wyprodukowanych przez nich. Wiemy także o ogromnych subsydiach ze strony rządu chińskiego, co może doprowadzić do zawirowań na rynku – podnosi Gina Raimondo, sekretarz handlu Stanów Zjednoczonych.

Amerykanie podnoszą, że Pekin, odcięty od nowoczesnej technologii Zachodu, zwiększa produkcję starszych modeli półprzewodników, montowanych w elektronice i urządzeniach codziennego użytku, np. telefonach czy samochodach. Unia Europejska chce ocenić, czy chipy docierające do Europy z Chin, spełniają określone wymogi gwarantujące brak zagrożenia płynącego z zależności od tamtejszych półprzewodników. Przeprowadzi więc badanie w formie dobrowolnej ankiety, w której poprosi największe firmy w Europie o dane dotyczące półprzewodników z Chin.

South China Morning Post / Jędrzej Stachura

Europejczycy wzywają Chiny do zatrzymania wsparcia sprzętowego Rosji na Ukrainie

 


Powiązane artykuły

Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?
Prace na statku układającym rurociąg Lorelay na Morzu Północnym, Holandia, 18 lipca 2025 r. Rurociąg do transportu CO2 na potrzeby systemu transportu i składowania CO2 Portos. EPA/JEROEN JUMELET

Holandia łapie CO2, by ratować Unię. Polska tylko zerka

W przyszłym roku Holandia wystartuje z projektem Porthos, umożliwiającym wychwyt i składowanie milionów ton dwutlenku węgla rocznie. W ten sposób...

Tony złota ukryte pod ziemią w Polsce. Da się je wydobyć?

Złoto historycznie na terenach Polski było wydobywane w Sudetach na Dolnym Śląsku i okolicach. Pod ziemią wciąż spoczywają tony tego...

Udostępnij:

Facebook X X X