Uniper blisko finalizacji sprzedaży francuskich aktywów

4 lipca 2019, 13:45 Alert
gaz rury rurociąg uniper
Infrastruktura gazowa. Fot. Uniper

Niemiecka grupa energetyczna Uniper poinformowała w czwartek o podpisaniu umów na sprzedaż swojej działalności we Francji.

Uniper od grudnia ubiegłego roku prowadził wyłączne negocjacje z czeską grupą EPH („Energetický a průmyslový holding) w sprawie sprzedaży działalności we Francji. W czwartek strony podpisały umowy i zapowiedziały rychłe przeniesienie własności francuskich aktywów Uniper na EPH.

Zakres transakcji obejmuje głównie francuską działalność handlową Uniper, dwie elektrownie gazowe o mocy ok. 400 MW każda w Saint-Avold (Lotaryngia), dwie elektrownie węglowe o mocy ok. 600 MW każda w Saint-Avold i Gardanne (Prowansja), elektrownię na biomasę w Gardanne o mocy 150 MW, a także elektrownie wiatrowe i słoneczne o łącznej mocy ok.100 MW.

Pod koniec 2018 r. Uniper otrzymał za pośrednictwem spółki zależną EP Power Europe wiążącą ofertę od EPH i strony przystąpiły do wyłącznych negocjacji. Od stycznia 2019 r. trwały konsultacje z przedstawicielami pracowników, a także rozpoczął się proces uzyskiwania niezbędnej zgody Komisji Europejskiej, co zakończyło się powodzeniem w maju 2019 r. Transakcja wymagała też zatwierdzenia przez francuskie Ministerstwo Gospodarki i Finansów, co miało miejsce pod koniec czerwca.

CIRE.PL