Droga ropa szkodzi Unipetrolowi

25 października 2018, 12:00 Alert

Czeska spółka Unipetrol należąca do PKN Orlen opublikowała wyniki finansowe za trzeci kwartał 2018 roku. Duży wpływ na nie miało niekorzystne otoczenie makroekonomiczne, w tym wysokie ceny ropy naftowej, która obniżyła marże w segmencie rafineryjnym i petrochemicznym.

fot. PKN Orlen

W trzecim kwartale przychody Unipetrolu wzrosły o 5 mld koron do 36 mld koron. EBIDTA LIFO wyniosła 2 mld koron, a zysk netto 1,3 mld koron. W tym czasie spółka zainwestowała 1,9 mld koron. Większość z tej kwoty została przeznaczona na budowę instalacji polietylenu PE3, na planowe wyłączenie instalacji petrochemicznych w Litvinovie, budowę nowej kotłowni dla instalacji krakingu parowego oraz na modernizację sieci stacji paliw Benzina.

W trzecim kwartale czeskie instalacje Orlenu przerobiły 2 mln ton ropy. Ich zdolności rafineryjne były wykorzystane w 92 proc.

Unipetrol kontynuował również modernizację należącej do spółki sieci stacji benzynowych Benzina, która liczy 406 obiektów (22,9 proc. udziałów w rynku czeskim).  Za najważniejsze wydarzenie minionego kwartału zostało uznane przejęcie akcji Unipetrolu przez PKN Orlen.

Unipetrol/Piotr Stępiński