Uran drożeje w odpowiedzi na destabilizację Kazachstanu będącego jego największym producentem

7 stycznia 2022, 16:00 Alert

Cena uranu na giełdzie wzrosła o ponad osiem procent w odpowiedzi na wieści o wejściu sił rosyjskich do Kazachstanu mających spacyfikować protesty społeczne. Ten kraj jest największym wydobywcą tego pierwiastka potrzebnego do produkcji paliwa jądrowego zasilającego elektrownie jądrowe.

Koncentrat uranu. Fot. Wikimedia Commons
Koncentrat uranu. Fot. Wikimedia Commons

Kazachstan zapewnia około 40 procent światowego zapotrzebowania na uran wydobywany przez państwową Kazatomprom. Cena tego pierwiastka rośnie przez cały 2021 rok ze względu na to, że atom był największym źródłem energii w tym okresie. Było tak przez mniejszą produkcję ze źródeł odnawialnych i kryzys energetyczny, który skłania kolejne kraje do inwestycji w energetykę jądrową. Uran kosztuje już ponad 45 dolarów za funt, podczas gdy na początku 2021 roku kosztował około 30 dolarów.

Siły pokojowe Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym z udziałem Federacji Rosyjskiej wkroczyły do Kazachstanu na zaproszenie prezydenta Kasyma-Żomarta Tokajewa. Protesty wybuchły w odpowiedzi na szybki wzrost cen LPG wywołany liberalizacją rynku gazu w czasie kryzysu energetycznego windującego wartość surowców.

Kazachstan sygnalizował w przeszłości obawy o bezpieczeństwo dostaw uranu ze względu na uderzenie w łańcuchy dostaw z powodu pandemii. Kopalnie tego pierwiastka znajdują się daleko od ognisk protestów, ale inwestorzy obawiają się problemów.

Financial Times/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Kropla LPG przelała czarę goryczy w Kazachstanie na korzyść Putina