Projekt sankcji USA wobec Arabii Saudyjskiej za zamordowanie dziennikarza Dżamala Chaszukdżiego i udział wojnie domowej w Jemenie znalazł się w Senacie.
Nowe sankcje wobec Arabii Saudyjskiej
Senatorzy Bomb Menendez, Todd Young, Jack Reed, Lindsey Graham, Jeanne Shaheen i Susan Collins reprezentujący obie partie polityczne w USA ocenili, że zapowiedziane przez administrację sankcje wobec siedemnastu Saudyjczyków zamieszanych w zabójstwo Chaszukdżiego to za mało.
Politycy oczekują reakcji na zaangażowanie Arabii Saudyjskiej w wojnę domową w Jemenie. Z tego względu opowiadają się za zamrożeniem sprzedaży broni Saudyjczykom do czasu zakończenia konfliktu drogą polityczną. Ponadto, chcą zakazu tankowania samolotów saudyjskich zaangażowanych w operacje w Jemenie, sankcji wobec osób blokujących pomoc humanitarną dla tego kraju, wspierających reżim Houti. Domagają się również przedstawienia raportu na temat łamania praw człowieka przez Arabię.
Konsekwencje dla rynku ropy
Ewentualny wzrost napięcia między USA a Arabią Saudyjską będzie miał znaczenie dla rynku ropy naftowej. Amerykanie domagają się zaprzestania interwencji w mechanizmy rynkowe poprzez porozumienie naftowe. Saudyjczycy rozważają kolejne cięcia wydobycia ropy w 2019 roku, które mogą podnieść cenę baryłki, co przełoży się na wyższe ceny na amerykańskich stacjach benzynowych, co stanowi problem dla polityki wewnętrznej administracji Donalda Trumpa.
Wojciech Jakóbik