Spór USA-Chiny blokuje kolejne umowy na dostawy LNG

29 marca 2019, 06:30 Alert
Clean Ocean LNG
Gazowiec Clean Ocean, fot. Dynagas Ltd.

Przedstawiciel amerykańskiego Cheniere Energy przyznaje, że wojna handlowa USA-Chiny utrudnia rozmowy o dostawach gazu skroplonego z Ameryki do Państwa Środka.

Eric Bensaude z Cheniere powiedział Financial Times, że negocjacje z Chińczykami zostały zamrożone przez pogorszenie relacji między obydwoma krajami. Mógł mieć na to wpływ brak postępów rozmów na temat reżimu taryfowego i zapowiedź prezydenta Donalda Trumpa o tym, że mogą one jeszcze potrwać „miesiące”.

Amerykanie zagrozili podniesieniem ceł na dobra różnego rodzaju z Chin w razie braku porozumienia o wpuszczeniu towarów i firm z USA na rynek chiński. Bensaude przyznał, że polityka Trumpa „zdecydowanie utrudnia nam podpisanie kontraktów długoterminowych w Chinach, ponieważ kupcy chińscy otrzymali instrukcję, aby nie zawierać nowych transakcji.

Z tego względu Cheniere liczy na pozytywne rozstrzygnięcie negocjacji USA-Chiny. Firma ta zawarła już kontrakt długoterminowy na dostawy 1,2 mln ton LNG rocznie do CNPC przez 25 lat. Liczy na kolejne. Chińczycy są drugim konsumentem gazu skroplonego po Japonii i sprowadziły 54 mln ton tego surowca w 2018 roku. To wzrost o prawie 40 procent rok do roku.

Financial Times/Wojciech Jakóbik