USA rozmieściły osiem dronów nowej serii MQ-9 Reaper w bazie lotniczej Larissa w Grecji.
Pierwsze cztery bezzałogowe statki powietrzne nowej serii tego typu zostały zmontowane w Larissie, pozostałe przybyły z baz amerykańskich w Europie. Wszystkie są gotowe do podjęcia działań operacyjnych.
Zmodernizowane drony MQ-9 Reaper to najbardziej zaawansowane technologicznie bezzałogowe statki powietrzne (UAV) na świecie.
Dwa MQ-9 Reaper operowały już wcześniej z Larissy, ale były to drony starszej serii, a ich zadaniem było monitorowanie obszarów północnej Afryki.Tym razem w Larissie na stałe stacjonuje osiem dronów włącznie z platformami operacyjnymi i personelem. Standardowe cele operacyjne mają, poza lądowymi granicami Grecji, na Morzu Egejskim i na szerszym obszarze wschodniej części Morza Śródziemnego. Zakres lotu: – 1850 kilometrów.
Rozmieszczenie tych MQ-9 Reapers przeprowadzono w ramach uzupełniającego porozumienia podpisanego 1 listopada br. między amerykańskim dowództwem europejskim ( EUCOM ) a armią grecką w ramach umowy o wzajemnej współpracy obronnej USA-Grecja (MDCA). Umowa MDCA została podpisana przez greckiego ministra spraw zagranicznych Nikosa Dendiasa i sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena w Waszyngtonie 14 października 2021 roku. W porozumieniu stwierdza się, że Stany Zjednoczone i Grecja „zdecydowane są wzajemnie bronić suwerenności i integralności terytorialnej partnera zarówno przed działaniami zagrażającymi pokojowi, jak i przed zbrojną agresją strony trzeciej”.
Greckie Ministerstwo Obrony informuje, że rozmieszczenia dronów MQ-9B Reaper dokonano w celu poprawy współpracy z siłami sojuszniczymi, udoskonalenia interoperacyjności NATO i umocnienia efektów strategii odstraszania.
Greckie siły zbrojne negocjują zakup trzech amerykańskich dronów tego samego typu. Decyzję w tej sprawie przyjął Parlament w Atenach 5 lipca 2022 roku. Wraz z nabyciem MQ-9 Reaper Grecja będzie mogła dodatkowo samodzielnie monitorować wrażliwy obszar wschodniej części Morza Śródziemnego i nie tylko.
Bezzałogowy statek MQ-9 Reaper może wykonywać operacje rozpoznawcze i bojowe bez przerwy do dwadziestu czterech godzin, przesyłając obraz i dźwięk w czasie rzeczywistym. Jednocześnie jego operatorzy z ziemi mogą wymieniać informacje interoperacyjnie z innymi obiektami powietrznymi w celu natychmiastowego uzyskania/przekazania potrzebnych danych.
Departament Obrony USA/Teresa Wójcik