USA ostrzegają sojuszników przed współpracą z Huawei

27 grudnia 2019, 12:00 Alert
huawei
fot. Flickr

Stany Zjednoczone ponownie ostrzegają sojuszników przed wykorzystaniem technologii chińskiego Huawei dla sieci telekomunikacyjnych 5G. Waszyngton podkreśla, że współpraca z tą firmą stwarza poważne niebezpieczeństwo.

USA ostrzegają przed Huawei

Amerykańska administracja często w tym roku przestrzegała przed współpracą z Chinami w takich obszarach jak sztuczna inteligencja i 5G. Ostrzegali oni, że chińskie firmy na mocy prawa muszą przekazywać dane służbom wywiadowczym Pekinu. Doradca ds. Bezpieczeństwa narodowego USA Robert O’Brien powiedział, że jakikolwiek ruch rządu brytyjskiego, który pozwoliłby chińskim firmom telekomunikacyjnym na podłączenie do sieci 5G, przyniósłby korzyści Komunistycznej Partii Chin, dając dostęp do prywatnych danych obywateli brytyjskich lub innych poufnych informacji. – Będą po prostu kraść hurtowe tajemnice państwowe, niezależnie od tego, czy są to tajne dane o sektorze jądrowym Wielkiej Brytanii, czy tajemnice MI6 lub MI5. To dla nas trochę szokujące, że ludzie w Wielkiej Brytanii postrzegają Huawei jako jakąś decyzję handlową. 5G to decyzja bezpieczeństwa narodowego – powiedział O’Brien w wywiadzie dla Financial Times.

– Chiny chcą przodować w nowych technologiach, w tym inżynierii genetycznej. Jeśli zdobędziesz wszystkie informacje o osobie, a następnie uzyskasz jej genom i połączysz te dwie rzeczy, a ty będziesz mieć państwo autorytarne władające tymi informacjami, to będzie niesamowita moc – powiedział FT. Kolejne państwa Europy i inni sojusznicy USA, jak Japonia, Australia i Nowa Zelandia zaczynają rozumieć, że wpuszczenie Huawei do ich kraju jest jak wpuszczenie konia trojańskiego. Jeśli Wielka Brytania zdecydowałaby się na taki program, byłoby to zadziwiające – mówił O’Brien. Premier Boris Johnson ma wkrótce podjąć decyzję o losach współpracy z Huawei.

Huawei pozostaje największym dostawcą sprzętu do rozwoju sieci 5G. Ajit Pai, przewodniczący Federalnej Komisji Komunikacji USA (FCC), powiedział, że jest to „poważny problem” dla Stanów Zjednoczonych, który może otworzyć drzwi do inwigilacji i szpiegostwa. Amerykańscy urzędnicy od dawna wyrażali obawy dotyczące zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego stwarzanych przez niektórych zagranicznych dostawców sprzętu komunikacyjnego oraz ukrytych „tylnych drzwi” do sieci w routerach lub innym sprzęcie, który mógłby pozwolić zagranicznym mocarstwom na instalowanie złośliwego oprogramowania lub kradzież prywatnych danych z USA.

The Epoch Times/Financial Times/Michał Perzyński

Niemieckie służby ostrzegają przed Huawei