USA i Kanada chcą współpracować, by osiągnąć cel neutralności klimatycznej do 2050 roku

24 lutego 2021, 12:00 Alert

Prezydent USA Joe Biden przekazał, że wraz z premierem Kanady Justinem Trudeau uzgodnili, że będą dążyć do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 roku.

Były wiceprezydent i kandydat na prezydenta USA Joe Biden. Źródło: Instagram/Joe Biden
Prezydent USA Joe Biden. Źródło: Instagram/Joe Biden

– Rozpoczynamy spotkanie ministerialne wysokiego szczebla z ambicjami klimatycznymi w celu dostosowania naszej polityki i naszych celów, aby osiągnąć zerową emisję netto do 2050 roku – powiedział Biden po dwustronnym spotkaniu z premierem Kanady. Partnerstwo zostało zawarte po tym, jak Biden cofnął pozwolenie na rurociąg Keystone XL, który transportowałby dziennie 830 tysięcy baryłek ropy z kanadyjskiej Alberty do Nebraski, pierwszego dnia jego urzędowania.

Stany Zjednoczone i Kanada będą „współpracować w zakresie koordynacji polityki” i zamierzają ogłosić nowe cele redukcji emisji w ramach porozumienia klimatycznego z Paryża na rok 2030 do 22 kwietnia – wtedy Stany Zjednoczone będą gospodarzem szczytu klimatycznego. Waszyngton podaje, że obszary dostosowania polityki będą obejmować redukcję metanu w operacjach naftowych i gazowych, transporcie i pojazdach oraz odporność na zmiany klimatu.

Premier Kanady Justin Trudeau powiedział, że ​​Stany Zjednoczone są zainteresowane zwiększeniem importu wody. W osobnym wywiadzie minister środowiska Wilkinson powiedział, że połączenie czystej energii Kanady z energią wiatrową, słoneczną i geotermalną w USA było priorytetem we wczesnych rozmowach między tymi dwoma krajami.

Reuters/Michał Perzyński

Perzyński: Ofensywa klimatyczna Bidena w pierwszych dniach w Białym Domu