USA ograniczą współpracę wywiadowczą z Kanadą, jeśli wybierze sprzęt Huawei

26 listopada 2019, 15:00 Alert
Flaga Kanady. Źródło: Flickr
Flaga Kanady. Źródło: Flickr

Amerykański doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Robert O’Brien wezwał w sobotę Kanadę, by nie korzystała z technologii Huawei 5G, ponieważ naraziłoby to na szwank dzielenie się swoimi informacjami wywiadowczymi ze Stanami Zjednoczonymi i naraziłoby Kanadyjczyków na szpiegostwo ze strony Chin.

Kanada a Huawei i 5G

Premier Justin Trudeau odłożył decyzję o korzystaniu ze sprzętu sieciowego Huawei Technologies Co Ltd 5G do czasu październikowych wyborów federalnych, jednak do tej pory nie skomentował tej sprawy. – Udostępnianie danych wywiadowczych byłoby utrudnione, gdyby nasi bliscy sojusznicy wpuścili konia trojańskiego do miasta. Kiedy Chińczycy wprowadzą Huawei do Kanady lub innych krajów zachodnich, poznają całą dokumentację medyczną, całą dokumentację bankową, każdy wpis w mediach społecznościowych, będą wiedzieć wszystko o każdym Kanadyjczyku – powiedział doradca ds. Bezpieczeństwa narodowego Robert O’Brien dziennikarzom na konferencji w Halifax.

Pytanie, czy sprzęt Huawei 5G może stwarzać zagrożenie chińskim szpiegostwem, dzieli Kanadę i jej partnerów w sieci wymiany informacji Five Eyes. W Stanach Zjednoczonych, Australii i Nowej Zelandii są one zakazane, natomiast gdy Wielka Brytania ma mniej zdecydowaną linię i produkty Huawei 5G mogą być tam stosowane w mniej wrażliwych obszarach.

– Poświęcimy trochę czasu, abyśmy mogli właściwie zbadać wszystkie potencjalne zagrożenia. Bardzo uważnie chroniliśmy naszą obecną technologię 4G, a decyzje, które podejmujemy w sprawie 5G, zapewnią, że systemy te będą tak silne, jak nasz obecny system, jeśli nie silniejszy – powiedział minister obrony Kanady Harjit Sajjan.

Kanada została wciągnięta w spór między USA a Chinami o Huawei, odkąd kanadyjska policja aresztowała główną dyrektora finansowegą Huawei na podstawie amerykańskiego nakazu w grudniu, co zostało potępione przez Chiny. Pekin następnie zatrzymał dwóch Kanadyjczyków przebywających w Chinach, Michaela Spavora i Michaela Kovriga pod zarzutem szpiegostwa. Mężczyźni nadal są przetrzymywani w Chinach, co z kolei potępiają Stany Zjednoczone.

Reuters/Michał Perzyński

USA: Huawei stosował specjalne szyfry, by ominąć sankcje wobec Iranu