USA namawiają Katar do sojuszu gazowego przeciwko Rosji w Europie

15 stycznia 2019, 07:15 Alert
Golden Pass
Golden Pass LNG. Fot. Golden Pass LNG Terminal

Stany Zjednoczone liczą na to, że Katar podważy dominację Rosji na rynku gazu w Europie.

Podsekretarz energii USA Dan Brouilette cytowany przez agencję Reutersa powiedział, że jego kraj rozmawia z Katarem o dostawach LNG do Europy po to, aby Niemcy i inne kraje kontynentu kupowały więcej katarskiego i amerykańskiego gazu skroplonego kosztem dostaw z Rosji, które odpowiadają obecnie za 60 procent importu niemieckiego.

Zdaniem Brouilette minister spraw energetycznych Kataru Saad al-Kaabi wyraził zainteresowanie inicjatywą USA. – Ma to bliski związek z deliberacjami z udziałem innych na temat Nord Stream 2 – zdradził urzędnik amerykański. Jego zdaniem sporny projekt gazociągu z Rosji do Niemiec zwiększyłby zależność Europy od gazu rosyjskiego, ale ostatnio Niemcy wyraziły zainteresowanie LNG. Tymczasem USA ostrzegają, że mogą wprowadzić sankcje wobec uczestników projektu Nord Stream 2.

Katarczycy poinformowali, że niebawem podejmą decyzję w sprawie dalszych inwestycji w terminal Golden Pass LNG w USA, którego jest głównym udziałowcem (70 procent akcji). Pozostali to Exxon Mobil (17,6) i ConocoPhillips (12,4). Przepustowość obiektu w Teksasie ma wynieść do 15,6 mln ton LNG rocznie.

Qatar Petroleum chce zainwestować w USA do 20 mld dolarów w nadchodzących latach. Katarczycy rozważają także inwestycję w niemiecki terminal LNG. Amerykański urzędnik podkreśla, że chociaż gaz skroplony może być droższe od gazu z Rosji, to „tani gaz okupiony jest wysoką ceną utraty wolności”. Qatargas śle LNG m.in. do Polski na mocy umowy długoterminowej z PGNiG.

Reuters/Wojciech Jakóbik