USA chcą słać LNG do Niemiec, ale nadal krytykują Nord Stream 2

13 lutego 2019, 06:30 Alert

Financial Times informuje, że Waszyngton uznał pomysł budowy dwóch terminali LNG w Niemczech za „potencjalnie wielką szansę dla LNG z USA”.

Zastępca sekretarza energii USA Dan Brouilette powiedział Financial Times, że jest „bardzo podekscytowany” deklaracją Niemiec o tym, że chcą zbudować nawet dwa terminale na gaz skroplony, bo byłaby to „potencjalnie wielka szansa dla LNG z USA”. To odpowiedź na deklarację niemieckiego ministra gospodarki Petera Altmeiera.

– Pozostajemy zaniepokojeni rosnącą zależnością Niemiec od gazu rosyjskiego, więc wszystko, co poprawi dywersyfikację będzie dobrym krokiem – powiedział dyplomata. Podkreślił przy tym, że Amerykanie nie zamierzają „wycofać zastrzeżeń do Nord Stream 2”.

Wcześniej amerykański ambasador w Niemczech Richard Grenell ostrzegł firmy europejskie dofinansowujące Nord Stream 2, a więc także niemieckie BASF/Wintershall i E.on/Uniper, że USA mogą wprowadzić sankcje wobec partnerów spornego projektu.

Dyskusja o dostawach LNG z USA do Niemiec pojawiła się dzień po tym, jak kompromis niemiecko-francuski osłabił potencjalne oddziaływanie rewizji dyrektywy gazowej Unii Europejskiej na sporny Nord Stream 2.

Financial Times/Wojciech Jakóbik