EnergetykaGaz.

Komisja za LNG z USA. USA za hubem w Polsce. Polska za dostawami na Ukrainę (RELACJA)

Georgette Mosbacher na warsztacie LNG w Warszawie. Fot. BiznesAlert.pl

Georgette Mosbacher na warsztacie LNG w Warszawie. Fot. BiznesAlert.pl

Podczas warsztatu o rozwoju dostaw LNG z Unii Europejskiej w Warszawie przedstawiciele Unii Europejskiej i USA poparli rozwój dostaw gazu skroplonego do Europy. USA podniosły temat hubu gazowego w Polsce, a Polacy – dostaw na Ukrainę.

Anne-Marie Bourneville z Komisji Europejskiej podkreśliła jej wsparcie dla rozwoju rynku LNG. – Energia jest jednym z priorytetów Partnerstwa Wschodniego – powiedziała. Wyliczała inwestycje wsparte przez Komisję w państwach Partnerstwa.

– W ramach Unii Europejskiej wspieramy rozwój współpracy z partnerami międzynarodowymi aby zapewnić atrakcyjność LNG i promować płynny rynek gazu skroplonego – powiedziała przedstawicielka Komisji. – Dziękuję Polsce i Ukrainie za inicjatywę – zakończyła.

Chciałabym podziękować Komisji Europejskiej i dyrektorowi Dominique Ristori za organizację tego wydarzenia – powiedziała ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Przypomniała wspólne oświadczenie prezydenta Donalda Trumpa i przewodniczącego Komisji Jean Claude Junckera o woli zwiększenia dostaw LNG z USA do Europy.

– USA są liderem eksportu węglowodorów. W zeszłym roku wydobyliśmy 820 mld m sześc. gazu ziemnego. To nowy rekord. W 2017 roku staliśmy się eksporterem netto gazu ziemnego po raz pierwszy od 1957 roku – wyliczała ambasador. Przypomniała, że według EIA do końca dekady Amerykanie będą w stanie wysłać na rynek 112 mld m sześc. rocznie, czyli 30 procent światowego rynku gazu skroplonego. – Nikt nie ma więcej LNG niż Stany Zjednoczone i jesteśmy zainteresowani robieniem biznesu – zapewniła.

Przypomniała, że polskie PGNiG zakontraktowało prawie osiem m sześc. rocznie LNG z USA. To jej zdaniem szansa dla Polski, która „może stać się regionalnym hubem gazowym”. – Popieram tę fantastyczną inicjatywę Polski i Ukrainy – podsumowała ambasador.

Tomasz Stępień, prezes Gaz-Systemu, mówił o znaczeniu niepodległości w energetyce. – To wolność wyboru dostawcy i szlaku dostaw – mówił. Jego zdaniem gaz nie powinien być narzędziem polityki. Dlatego Polska rozbudowuje terminal LNG i przygotowuje się do budowy gazociągu Baltic Pipe. – Mamy pozytywną odpowiedź Komisji Europejskiej i państw Partnerstwa Wschodniego – powiedział o inicjatywie LNG podjętej przez Polskę i Ukrainę.

– Do tej pory LNG był ekskluzywnym dobrem o wysokiej cenie. Staje się jednak teraz coraz bardziej znaczącym elementem rynku, z którego może skorzystać Polska i inne kraje – powiedział Stępień.

– Beneficjentami naszych inwestycji mogą być kraje Partnerstwa Wschodniego. Mam na myśli szczególnie Ukrainę, która przez lokalizację i potencjał może skorzystać na LNG – zadeklarował. Przyznał, że warsztat jest początkiem dyskusji na ten temat i będzie okazją do usłyszenia poglądów krajów Partnerstwa na ten temat. – Gaz-System jest otwarty na współpracę – zakończył.

Prezes Polskiego LNG zarządzającego gazoportem w Świnoujściu Paweł Jakubowski powiedział, że pierwszy warsztat o dostawach gazu skroplonego będzie okazją do rozmów biznesowych. – Nie chodzi tylko o Polskę, ale cały region i jej sąsiadów, kraje Partnerstwa Wschodniego.

– Z dumą ogłosiliśmy w grudniu przetarg na realizację rozbudowy terminalu LNG, który będzie kluczowym narzędziem dającym wybór dostawcy – zapewnił menadżer. Mówił o nowych usługach terminalu, wzroście jego elastyczności, a przez to rosnącej rentowności obiektu. – To historia sukcesu kluczowa dla budowy hubu gazowego w Polsce wraz z projektem Baltic Pipe.

Paweł Jakubowski zdradził, że ostatni warsztat odbędzie się w listopadzie 2019 roku w Świnoujściu na terenie terminalu LNG.


Powiązane artykuły

Rafineria PCK w Schwedt

Rząd Brandenburgii za rozszerzeniem powiernictwa nad rafinerią Schwedt

Rząd Brandenburgii opowiedział się za przedłużeniem zarządu powierniczego nad rosyjskimi udziałami w Rafinerii Schwedt. Rosneft posiada 54 procent udziałów. Decyzja...

Trump ogłasza rekordowe cła na miedź. To kluczowy surowiec

Prezydent USA zapowiedział wprowadzenie 50-procentowych ceł na miedź. USA obecnie zaspokajają około połowy swojego zapotrzebowania na surowiec, który jest kluczowy...
Zakład przetwórstwa gazu. Fot. Gazprom

Grecja zgadza się na “tani” gaz od Gazpromu

Grecja osiągnęła porozumienie z rosyjskim koncernem Gazprom, zapewniając sobie szczególnie niskie ceny gazu. Tym samym Ateny będą importować rosyjski gaz,...

Udostępnij:

Facebook X X X