Amerykański gaz płynie do Świnoujścia. Pierwsza dostawa w ramach nowego kontraktu

26 lipca 2019, 10:15 Alert

Pierwszy transport amerykańskiego gazu skroplonego (LNG) w ramach wieloletniego kontraktu z koncernem Cheniere Energy dotrze w piątek do Świnoujścia. Długoterminowa umowa – zawarta na 24 lata – została podpisana w listopadzie ubiegłego roku. W jej ramach amerykańska firma ma dostarczyć do Polski w sumie 39 mld metrów sześciennych gazu ziemnego.

Terminal LNG w Świnoujściu. Grafika: PLNG

W zaplanowanej na godz. 13.00 uroczystości odebrania transportu wezmą udział przedstawiciele polskiego rządu – w tym minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk – przedstawiciele ambasady USA, władz lokalnych oraz PGNiG SA i Cheniere Energy Inc.

Prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Piotr Woźniak powiedział, że spółka jest zadowolona z umowy z amerykańskim dostawcą, a teraz jest okazja do tego, by warunki kontraktu przetestować w praktyce. Wyjaśnił, że po dostawie gaz trafia do zbiorników, gdzie podlega regazyfikacji i następnie jest przetaczany do sieci przesyłowej. Może być też przeładowany do cystern, które rozwożą gaz – jak zaznaczył prezes – nie tylko po Polsce, ale również po Europie.

Woźniak przypomniał, że do Polski trafiają już transporty skroplonego gazu w ramach wieloletnich kontraktów. Od 2016 r. w ramach dwóch umów dostarczany jest gaz kupiony od firmy katarskiej. Prezes PGNiG podkreśla, że w przyszłym roku Polska potrzebuje w sumie 39 dostaw LNG. – Inaczej będziemy musieli kupić więcej gazu rosyjskiego, bo nie będziemy mogli odebrać LNG – tłumaczył prezes PGNiG.

Piątkowa dostawa – choć pierwsza w ramach nowego kontraktu – to już 65. dostawa LNG do Polski od momentu powstania gazoportu.

Umowę z Cheniere Energy Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało 8 listopada 2018 r. Wolumen dzisiejszej dostawy, przywiezionej przez metanowiec Oak Spirit, to około 165 tys. metrów sześciennych LNG, po regazyfikacji odpowiada to 95 mln metrów sześciennych gazu ziemnego. Amerykanie w ciągu czterech lat mają dostarczyć Polsce 700 mln metrów sześciennych gazu.

Polska Agencja Prasowa/Informacyjna Agencja Radiowa