Lockheed Martin dostarczył specjalną sieć 5G dla amerykańskich marines

2 września 2023, 07:00 Alert

Lockheed Martin dostarczył stanowisko testowe 5G dla korpusu amerykańskich Marines w Kalifornii i planuje wkrótce rozpocząć eksperymenty. Inicjatywa ma na celu badanie i rozpowszechnianie najnowocześniejszych technologii bezprzewodowych dla wojska.

Marines Fot. Freepik
Marines Fot. Freepik

W lutym amerykańska spółka Lockheed Martin otrzymała zlecenie od Departamentu Obrony USA o wartości 19,3 mln USD (76,31 mln zł) na opracowanie infrastruktury prototypowej sieci komunikacyjnej OSIRIS, opartej na standardzie łączności bezprzewodowej 5G, dla Korpusu Piechoty Morskiej w celu przetestowania jej podczas operacji ekspedycyjnych.

Nad specjalną dedykowaną siecią dla amerykańskich żołnierzy Lockheed Martin współpracuje z takimi podwykonawcami jak DISH Wireless, Intel, Radisys Corporation i Rampart Communications.

– Zespół pod przewodnictwem Lockheed Martin, w ścisłej współpracy z Korpusem Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, udowodnił, że szybko rozwijająca się komercyjna technologia 5G może zostać wykorzystana w czasie zbliżonym do rzeczywistego do rozwiązywania bieżących i pojawiających się wyzwań związanych z misjami wojskowymi – napisał w oświadczeniu Deon Viergutz, wiceprezes działu Lockheed Martin Spectrum Convergence.

Należy wspomnieć, że technologia 5G charakteryzuje się mniejszymi opóźnieniami i większą szybkością transferu danych, co Departament Obrony uważa za kluczowe dla przyszłego planowania i systemów komunikacji. Oczekuje się, że skok jakościowy w stosunku wobec technologii 4G poprawi działania wywiadu, obserwacji i rozpoznania, a także umożliwi nowe metody dowodzenia i kontroli walk.

Jest to wielki krok naprzód w kontekście rywalizacji technologicznej, jednak z drugiej stronu również istnieją obawy dotyczące prywatności, bezpieczeństwa łańcucha dostaw i kosztów. Przyjęcie rozwiązań w USA jest powolne pomimo globalnej konkurencji i chęci wyeliminowania chińskich wpływów oraz dostawców takich jak Huawei i ZTE.

Lockheed ogłosił, że postęp w technologii bezprzewodowej jest „kluczowy” dla koncepcji zaawansowanych operacji ekspedycyjnych Korpusu. Dowództwo Sił Ekspedycyjnych przewiduje, że małe jednostki rozmieszczone na rozległym obszarze – takim jak Morze Południowochińskie – będą w stanie rozproszyć czujniki, umożliwiając lepsze rozpoznanie sytuacji na danym obszarze.

To pomoże zwiększyć przewagę wojsk amerykańskich i zadać większe straty siłom przeciwnika. Takie odległe stanowią poważne wyzwanie dla łączności i możliwości przekazywania informacji z pola bitwy, ale sieć 5G ma pomóc rozwiązać te problemy.

C4ISRNET / Jacek Perzyński

Niebezpieczny alians telekomów z Niemiec i Chin