USA nałożyły nowe sankcje na Rosję w odpowiedzi na eskalację na Ukrainie

2 września 2015, 07:22 Alert
Kapitol, Waszyngton
Kapitol. Fot. Wikimedia Commons

(Reuters/Politico/Teresa Wójcik)

Władze USA nałożyły sankcje na 29 rosyjskich firm podejrzanych o działania sprzeczne z przepisami Stanów Zjednoczonych o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej w Iranie, Korei Północnej i Syrii.

Lista tych firm zostanie dziś opublikowana oficjalnie przez urząd i Federal Register (FR) i zamieszczona na stronie internetowej FR. Według wstępnej informacji na liście są m.in. rosyjskie zakłady zbrojeniowe w Tule, zakłady produkcji noktowizorów NVD w Nowosybirsku,  podmoskiewskie zakłady budowy maszyn NPO, koncern Rosoboroneksport,  korporacja MiG. Na liście są również spółki zależne Rosnieftu: Vankornieft, NieftAktiv, rafinerie należące do Rosnieftu w Syzran, Samarze i obwodzie Irkuckim oraz kilka innych rafinerii na Syberii. Są też  inne spółki zależne Rosnieftu, m.in. LV Holding, dawniej należący do TNK-BP.

Środki przewidziane przez sankcje pozostają w mocy przez dwa lata, chyba, że decyzję zmieni sekretarz stanu USA.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że rozszerzenie sankcji wobec Federacji Rosyjskiej jest reakcją Stanów Zjednoczonych na rosnący udział Rosji w konflikcie na wschodzie Ukrainy, w tym udział militarny w działaniach zbrojnych. Rosyjskie firmy objęte nowymi sankcjami mają siedziby nie tylko w Rosji i na Krymie, ale też w Wielkiej Brytanii, na Cyprze, w Rumunii, Finlandii i Szwajcarii.

Więcej: USA uszczelniają sankcje wobec Rosnieftu. Europa znów milczy