AlertAtomEnergetyka

Doosan: Wybór technologii USA przez Polskę nie oznacza, że Korea im nie pomoże

Flaga Korei Południowej w siedzibie Doosan Enerbility

Flaga Korei Południowej w siedzibie Doosan Enerbility

Doosan Enerbility nie wyklucza udziału w budowie elektrowni jądrowej w Polsce, jeśli ta wybierze technologię USA. – Nie wykluczamy możliwości, że będziemy produkować elementy na jej potrzeby – zapowiedział Jiseok Lee, senior manager koreańskiej spółki.

W trakcie spotkania z polskimi dziennikarzami, Jiseok Lee, senior manager w Doosan Enerbility, potwierdził, że firma chciałaby zbudować fabrykę w Polsce. – To jednak zabiera dużo czasu i kosztuje dużo pieniędzy. Jeżeli jednak polski rząd tego będzie chciał, to będziemy brać pod uwagę budowę. Jednak pierwszy blok ma ruszyć już w 2033 roku, a zakładu produkcyjnego nie da się zbudować tak szybko, by elementy z niego były użyte w pierwszym reaktorze. Jednak ostatni z sześciu reaktorów planowanych przez Polskę miałby zacząć działać w 2043 roku. To daje więcej czasu na stworzenie zakładu produkcyjnego – powiedział.

– Jeżeli wyścig o budowę elektrowni jądrowych w Polsce wygrałby Westinghouse z reaktorami AP1000, to nie wykluczamy możliwości, że to Doosan produkowałby elementy do nich. W przeszłości produkcja głównych komponentów bloku z reaktorem APR 1400 zajmowała pięć lat. Jednak ostatnio zoptymalizowany proces produkcyjny zajmuje 48 miesięcy – zaznaczył.

Koreańska firma produkuje turbiny, zbiorniki ciśnieniowe reaktora, głowice zbiorników, wytwornice pary i pompy głównego obiegu, budowane pod dostawców. Funkcjonuje od 1962 roku i dzisiaj jest liderem sektora technologii energetycznych i wodnych w Korei. Dostarcza podstawowe materiały do budowy elektrowni jądrowych w Korei Południowej, Chinach, USA i ZEA.

Doosan Enerbility zakłada, że udział polskiego przemysłu w elementach dostarczanych przez firmę do kolejnych reaktorów powstających w Polsce będzie stopniowo rosnąć. – Docelowo, przy sześciu budowanych w Polsce reaktorach, lokalny wkład w dostarczane przez Doosan komponenty powinien sięgnąć 50 procent. Poczynając od 5-10 procent przy pierwszym budowanym bloku, by potem stopniowo rosnąć – podkreślił Jiseok Lee podczas konferencji zorganizowanej dla polskich dziennikarzy.

Koreańczycy dodają, że w przypadku niektórych komponentów, cały proces produkcyjny mógłby zostać powierzony polskim firmom. – W kolejnych etapach Doosan wzmocni zdolności polskich firm poprzez transfer technologii i wesprze polski przemysł w osiągnięciu technologicznej samowystarczalności w dziedzinie jądrowej. W naszej ocenie polskie firmy mają już dość zasobów ludzkich i zdolności, by brać udział w procesach produkcyjnych – powiedział.

Przedstawiciel Doosan zaznaczył, że dzięki optymalizacji procesów produkcyjnych firma jest w stanie realizować zamówienia na czas i w określonym budżecie. – W przypadku projektów AP1000 w USA nasze elementy także dostarczyliśmy na czas i mieszcząc się w budżecie. Budowy te doznały opóźnień z powodu kłopotów w fazie budowy przez firmy amerykańskie – tłumaczył senior manager.

Obecnie Koreańczycy działają w dwóch miejscach w Polsce. Doosan Babcock Energy Polska, spółka córka, kieruje zakładem w Rybniku. Prowadzi tam prace serwisowe, remontowe i montażowe przy instalacjach elektrycznych, turbinach, kotłach, urządzeniach pomocniczych bloku, jak i urządzeniach pozablokowych. Druga lokalizacja to Katowice, gdzie znajdziemy biuro handlowe Doosan.

W przeszłości pojawiały się głosy, że Doosan Babcock zlikwiduje swoją placówkę w Rybniku. Przedstawiciele firmy twierdzą, że wszystko zależy od decyzji w sprawie sprzedaży jej głównej siedziby, która znajduje się w Wielkiej Brytanii. Koreańczycy zapowiedzieli, że podejmą ją do końca 2022 roku. Wówczas dowiemy się, czy Doosan Babcock opuści Rybnik.

Jędrzej Stachura

Koreańczycy przylecą do Warszawy z kolejnymi szczegółami oferty budowy polskiego atomu


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Udostępnij:

Facebook X X X