Ropa mieszanki Orzeł Biały wkrótce popłynie na Białoruś

16 lipca 2020, 11:15 Alert

White Eagle Blend (WEB) czyli ropa naftowa o nazwie Orzeł Biały popłynie z USA na Białoruś dzięki firmie 3 Seas Energy, w której udziałowcami jest polska spółka Unimot oraz Getka.

Tankowiec
Zbiornikowiec Umlma fot. Unimot

Pierwsza dostawa

Spółka 3 Seas Energy powołana w celu zapewnienia dostaw ropy naftowej na rynek Europy Środkowo-Wschodniej dostarczy na Białoruś 600 tys. baryłek ropy White Eagle Blend  (WEB). To pierwsza dostawa tego rodzaju ropy na Białoruś.

– White Eagle Blend to specjalnie przygotowana mieszanka ropy naftowej, której parametry są bardzo zbliżone do mieszanki rosyjskiej Urals używanej obecnie w polskich i białoruskich rafineriach. Dzięki temu zamiana gatunku Urals na WEB będzie znacznie ułatwiona. Nazwa naszej mieszanki Orzeł Biały nie jest przypadkowa i odnosi się do symboli narodowych Polski. – mówi prezes Getka Dariusz Cichocki, firmy odpowiedzialnej za przygotowanie produktu.

– Dostawa ropy amerykańskiej na Białoruś, w której Unimot odpowiada za fizyczne dostarczenie produktu pokazuje, że polityka dywersyfikacji dostaw ropy naftowej na rynek Europy Środkowo-Wschodniej staje się faktem – mówi Robert Brzozowski, wiceprezes zarządu ds. handlowych w Unimot. – Nasza najnowsza dostawa ropy WEB wypłynie dzisiaj z terminalu P66 w Beaumont w USA, który będzie oknem na świat dla eksportu WEB. Wybór tego terminalu jest związany z jego operacyjną sprawnością oraz bardzo rozwiniętą infrastrukturą. Jesteśmy przekonani, że kolejne dostawy nastąpią już wkrótce – dodaje Robert Brzozowski.

Spółka 3 SEAS ENERGY z siedzibą w Tulsa została założona w celu zapewnienia dostaw amerykańskiej ropy naftowej na rynek Europy Środkowo-Wschodniej. Głównymi udziałowcami są polska spółka Unimot oraz Getka Energy Services LLC. Unimot jest firmą notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, specjalizującą się w obrocie olejem napędowym (ON), biopaliwami (BIO), gazem płynnym (LPG), produktami asfaltowymi, olejami, gazem ziemnym oraz energią elektryczną. Getka Energy zapewnia rozwiązania w zakresie magazynowania, mieszania oraz transportu ropy naftowej na terenie USA.

Unimot/Mariusz Marszałkowski 

 

Cichocki: Mieszanka ropy Orzeł Biały może trafić na Białoruś i do krajów Trójmorza (ROZMOWA)