AlertEnergetykaRopa

Spółki łupkowe w USA zaciskają pasa przez wojnę cenową

Wojna cenowa między Arabią Saudyjską a Rosją doprowadziła do spadku cen ropy, który zmusza spółki łupkowe z USA do zaciskania pasa.

Agencja Reuters dotarła do listu dyrektora operacyjnego Parsley Energy Davida Dell-Osso, który wezwał pracowników do rewizji cennik i obniżenia kosztów pracy o nawet 25 procent. To odpowiedź na fakt, że firmy łupkowe planowały budżety w odniesieniu do ceny ropy na poziomie 55-65 dolarów za baryłkę, a kosztuje ona teraz około 35 dolarów.

Powodem jest wojna cenowa między Arabią Saudyjską a Rosją po porażce rozmów na temat przedłużenia porozumienia naftowego. Póki co nie jest jasne, czy dojdzie do spotkania grupy OPEC+, które mogłoby doprowadzić do powrotu do negocjacji na temat układu. Giełda zareagowała tygodniowym spadkiem cen baryłki najwyższym od 1991 roku z okolic 55 dolarów do około 30 dolarów, czyli o 28 procent. Ostatni podobny spadek został zanotowany w tygodniu następującym po 18 stycznia 1991 roku, kiedy rozpoczęła się pierwsza Wojna w Zatoce Perskiej.

Dell-Osso obarczył winą za tę sytuację powrót do maksymalizacji wydobycia przez największych producentów. Saudyjczycy zapowiedzieli wzrost podaży, usuwając dobrowolne cięcia spoza porozumienia naftowego, i zaoferowali rabaty cenowe. Rosjanie deklarują, że mogą zwiększyć wydobycie po pierwszym kwietnia, kiedy przestaną ich obowiązywać cięcia układu.

Jednakże branża łupkowa w USA może być niechętna obniżkom cen. Źródło Reutersa ocenia, że byłby to błąd. Inne rozwiązanie to porzucenie kontraktów, które przestały być opłacalne przez spadek cen ropy albo konsolidacja w celu ograniczenia kosztów.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Powrót wojny cenowej. Ropa zamiast czołgów na Białorusi?


Powiązane artykuły

Fot. Lądowa farma wiatrowa. Źródło: Freepik.com.

Niemcy płacą miliony przez zastój wiatraków. Winne są sieci przesyłowe

W niemieckim regionie Ostwestfalen-Lippe (OWL) w Niemczech, znanym z licznych farm wiatrowych, koszty niezrealizowanej energii wiatrowej mogą wynieść dziesiątki milionów euro....
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom nie chce płacić Ukrainie, więc Kijów sięgnie po jego aktywa

Naftogaz planuje odzyskać zasądzone blisko siedem miliardów dolarów od Gazpromu. Jako, że rosyjska spółka ich nie zapłaciła Ukraina planuje odzyskać...

Kto wyłoży 100 milionów euro na budowę stacji wodorowych w Polsce?

W Polsce działa obecnie osiem ogólnodostępnych stacji do tankowania wodoru, wybudowanych już przez dwóch głównych graczy, czyli PAK-PCE Stacje H2...

Udostępnij:

Facebook X X X