USA nałożyły sankcje na wenezuelski, państwowy koncern naftowy

29 stycznia 2019, 06:45 Alert

John Bolton doradca ds. bezpieczeństwa narodowego ogłosił, że Waszyngton zdecydował się zamrozić aktywa państwowego wenezuelskiego giganta naftowego PDVSA, dopóki, dopóty wojsko nie okaże poparcia Juanowi Guaidó, liderowi opozycji, który ogłosił się nowym prezydentem.  

PDVSA. Fot. Wikimedia Commons
PDVSA. Fot. Wikimedia Commons

Sankcje oznaczają zablokowanie aktywów PDVSA o wartości 7 miliardów dolarów. Dostęp do nich straci reżim Nicolasa Maduro. Blokada przyniesie aż 11 miliardów dolarów straty na wpływach z eksportu ropy w ciągu tego roku.

Blokują one także wszystkie działania komercyjne PDVSA i należące do niego nieruchomości, podlegające amerykańskiej jurysdykcji i zabraniają obywatelom USA angażowania się w transakcje z firmą.

Amerykańska administracja nie zdecydowała się jednak na zakaz importu wenezuelskiej ropy, do Stanów Zjednoczonych, co byłoby niekorzystne dla amerykańskich rafinerii.

Jednocześnie sekretarz skarbu Steven Mnuchin powiedział, że Citgo, czyli wenezuelska spółka rafinująca ropę, będąca własnością PDVSA, z siedzibą w Stanach Zjednoczonych będzie mogła kontynuować działalność, pod warunkiem, że środki trafią na zablokowane konto, do którego dostępu nie będzie miał już reżim Maduro.

Powiedział również, że dostawy ropy wystarczą, aby w krótkim okresie nie wpłynąć znacząco na ceny gazu w USA, a Departament Skarbu wyda tymczasowe licencje zezwalające na niektóre transakcje z PDVSA.

Z kolei Juan Guaidó szuka sposobu na przejęcie kontroli nad PDVSA i Citgo. Nakazał w poniedziałek powołanie nowej rady dyrektorów obydwu firm, na krótko przed tym, jak Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na wenezuelskiego giganta energetycznego.

John Bolton, komentując decyzję Waszyngtonu, powiedział, że została ona podjęta po to, by Nicolás Maduro i jego sojusznicy „nie mogli już grabić majątku wenezuelskich obywateli”.

Wenezuela jest silnie uzależniona od eksportu ropy do Stanów Zjednoczonych, wysyłając tam 41% całego eksportowanego surowca. Oznacza to, że każdego dnia dostarcza Amerykanom około 500 000 baryłek ropy, głównie do Citgo i rafinerii należących do Valero Energy Corp i Chevron Corp.  Nie jest jasne czy Caracas będzie w tej sytuacji nadal wysyłać ropę do Stanów Zjednoczonych. Nicolas Maduro komentując decyzję amerykańskiej administracji powiedział, iż jest ona „bezprawna, niemoralna i kryminalna” oraz zapowiedział podjęcie działań prawnych przeciwko Waszyngtonowi w międzynarodowych sądach, by chronić PDVSA i Citgo, które zdaniem dyktatora Amerykanie chcą ukraść Wenezueli.

Reuters/BBC/Joanna Kędzierska

Kędzierska: Jak może skończyć się kryzys w Wenezueli?