USA mogą uderzyć sankcjami w dostawy ropy z Rosji do Chin

27 lipca 2022, 06:00 Alert

Senatorzy amerykańscy z Partii Republikańskiej zaproponowali sankcje na dostawy ropy rosyjskiej do Chin, które są rynkiem drugiego wyboru po embargo wprowadzonym na Zachodzie w odpowiedzi na atak Rosji na Ukrainę.

Tankowiec NS Captain
Tankowiec NS Captain fot. Cengiz Tokgöz

Grupa senatorów pod wodzą Marka Rubio z Florydy przedstawiła projekt ustawy wprowadzającej sankcje wobec firm, które ubezpieczają i rejestrują tankowce dostarczające ropę z Rosji do Chin. Według agencji Bloomberg ma ona szanse przetrwać głosowanie w Senacie.

Rubio uznał, że Chiny wspierają agresję Rosji na Ukrainie poprzez zakupy paliwa rosyjskiego. – Każda organizacja, włącznie z firmami państwowymi z Chin, która pomaga im (władzom rosyjskim – przyp. red.) w tych wysiłkach, powinna ponieść poważne konsekwencje – powiedział senator.

Chiny są rynkiem drugiego wyboru ropy rosyjskiej, która traci nabywców na Zachodzie po wprowadzeniu sankcji na jej dostawy: pełne w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii oraz na import drogą morską w Unii Europejskiej. Polska oraz Niemcy chcą zatrzymać import ropy z Rosji do końca roku.

Kommiersant/Bloomberg/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Embargo na surowce Rosji pomoże gospodarce (ANALIZA)