USA odpowiadają potęgom naftowym falą ropy z Wenezueli. Iran pod znakiem zapytania

19 października 2023, 10:45 Alert

USA luzują sankcję wobec Wenezueli by zwiększyć podaż ropy ograniczoną przez potęgi naftowe OPEC+ na czele z Arabią Saudyjską i Rosją. Może pomóc także większa podaż z Iranu, ale zagrozi jej atak Hamasu na Izrael.

Tankowiec w naftoporcie. Fot. Naftoport.pl
Tankowiec w naftoporcie. Fot. Naftoport.pl

Nowe pozwolenia departamentu handlu USA pozwalają autoryzowanym podmiotom z Wenezueli wydobywać i eksportować ropę na wybrane rynki w najbliższym półroczu. To skutek porozumienia Amerykanów z reżimem Nicolasa Madura mającym dać więcej praw opozycji demokratycznej.

USA ograniczają sankcje wobec Wenezueli w celu zwiększenia podaży ropy na rynku ograniczonej porozumieniem naftowym OPEC+ oraz dobrowolnymi, dodatkowymi cięciami jego największych producentów, czyli Arabii Saudyjskiej i Rosji o łącznie 1,5 mln baryłek dziennie, które zwiększyły ryzyko wzrostu cen ropy do 100 dolarów za baryłkę, która uderzyłaby w gospodarki Zachodu zagrożone recesją.

Luzowanie sankcji wobec Wenezueli połączone ze zgodą na eksport ropy Iranu może zwiększyć podaż. Rynek wenezuelski może zapewnić dodatkowe 200 tysięcy baryłek dziennie. Iran może zwiększyć podaż o nawet 700 tysięcy baryłek dziennie z 1,5 mln notowanych we wrześniu do 2,2 mln możliwych do osiągnięcia do końca roku. Wyzwaniem może być jednak rosnące napięcie na Bliskim Wschodzie po ataku Hamasu na Izrael.

Reuters / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Kryzys paliwowy Rosji może rozlać się na Polskę