USA testują system laserowy do niszczenia dronów

17 lipca 2015, 08:30 Alert

(IBTimes/Patrycja Rapacka)

Amerykańscy Marines testują nowy system laserowy, który ma wykrywać i niszczyć ruchome cele nad polem walki. Broń wynaleziona przez Boeinga jest zaprojektowana specjalnie do niszczenia dronów nieprzyjaciela, pocisków artyleryjskich, oraz niewielkich samolotów.

System znany jako Compact Laser Weapon System (LWS) jest jednym z najmniejszych systemów obrony laserowej używanych na polu walki. Oddział Marines testował LWS na początku roku na pustyni niedaleko Yuma w Arizonie. O testch powiedzieli przedstawiciele Boeinga dla jednej z amerykańskich gazet. Laser udowodnił zdolność do identyfikacji celów z odległości 22 mil.

W skład systemu wchodzi 2 kilowatowy laser, który jest dość silny by zniszczyć cel, powiedziała rzecznik Boeninga Queena Jones. „Powiedzmy że laser może spalić skrzydło drona i przez to spowodować jego zniszczenie, nie musisz wysadzać go w powietrze do spowodowania jego rozbicia. Możesz też unieruchomić system czujników drona, co uczyni go bezużytecznym”.

Laser będzie przechodzić kolejne testy tego lata z udziałem żołnierzy Sił Specjalnych.

Dzieje się to, gdy wiele państw pracuje nad anty-dronowymi technologiami. Niemiecka firma zbrojeniowa pokazała swój własny laser w czerwcu. Ta broń może namierzać i niszczyć cele na dystansie 1,86 mili.

Przenośny LWS waży 295 kg, na co składa się także walizka z chłodnicą i zapasem baterii.