Kolejny pakiet pomocy wojskowej USA został zatwierdzony

8 września 2022, 13:15 Alert

Prezydent USA Joe Biden zatwierdził kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 675 mln dolarów – poinformował amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin podczas otwarcia spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w niemieckim Ramstein.

Joe Biden. Fot. ABC
Joe Biden. Fot. ABC

W czwartek w amerykańskiej bazie lotniczej w Ramstein w Niemczech rozpoczęło się kolejne, piąte już spotkanie ministrów obrony około 40 państw, w tym Polski, w ramach Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy. Rozmowom przewodniczy sekretarz obrony USA, a w posiedzeniu uczestniczy też m.in. sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Polskę reprezentuje minister Mariusz Błaszczak.

Podczas spotkania w Niemczech zostaną ogłoszone dostawy na Ukrainę kolejnych systemów artylerii rakietowej – zapowiedział w środę przedstawiciel brytyjskiej ambasady w Waszyngtonie Mark Newton. Jak dodał, jednym z głównych priorytetów we wspieraniu Kijowa powinno być szkolenie ukraińskich żołnierzy.

Pakiet amerykańskiej pomocy dla Ukrainy, który zostanie ogłoszony w czwartek będzie się składał m.in. z amunicji do systemów artyleryjskich HIMARS, a także pojazdów i sprzętu indywidualnego dla żołnierzy – informował wcześniej dziennik „The Washington Post”, opierający się na wypowiedzi anonimowego urzędnika amerykańskiego rządu.

Polska Agencja Prasowa/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Ukraina potrzebuje czołgów, granatniki już ma