Amerykańscy senatorowie chcą konfiskować rosyjskie aktywa na rzecz odbudowy Ukrainy, ale pojawiają się liczne obawy

16 czerwca 2023, 08:45 Alert

Czołowy republikanin w komisji spraw zagranicznych Senatu USA Jim Rish przedstawił ustawę upoważniającą prezydenta Joe Bidena do przejęcia rosyjskich państwowych aktywów i przeniesienia ich do Kijowa w celu długoterminowej odbudowy Ukrainy, podaje Financial Times.

Kapitol. Fot. Wikimedia Commons
Kapitol. Fot. Wikimedia Commons

Posunięcie to ma miejsce, gdy obie partie w Kongresie zwiększają presję na administrację Bidena i jego sojuszników, aby znaleźli sposób, by rosyjskie aktywa,  liczone w miliardach dolarów,  były przeznaczone na rzecz do odbudowy Ukrainy.

Dwupartyjny projekt ustawy został złożony w czwartek przez Jima Rischa, republikańskiego senatora z Idaho i najwyższego członka partii w komisji spraw zagranicznych, wraz z Sheldonem Whitehouse, demokratą z Rhode Island w senackiej komisji sądowniczej.

Rish twierdzi, że Rosja „ponosi odpowiedzialność finansową za odbudowę Ukrainy” i daje prezydentowi możliwość „konfiskaty” zamrożonych rosyjskich aktywów państwowych w USA, w tym aktywów rosyjskiego banku centralnego, aby można je było szybko skierować na Ukrainę.

Warto wspomnieć, że od początku inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku, kraje zachodnie przejęły rosyjskie aktywa o wartości około 300 miliardów dolarów.

Na Kapitolu rośnie nacisk na Stany Zjednoczone i ich sojuszników, aby wykorzystali te środki, ponieważ nasilają się rozmowy na temat mechanizmów finansowania długoterminowej odbudowy Ukrainy.

Sfinansowanie znacznej części odbudowy kraju przez rosyjskie pieniądze ograniczyłoby cenę dla zachodnich sojuszników w czasie, gdy rosną obawy o spadek politycznej woli wobec ogromnej pomocy gospodarczej dla rządu w Kijowie. 

Jednak w USA i UE istnieją wątpliwości co do opłacalności przekazania zamrożonych rosyjskich aktywów na Ukrainę w celu jej odbudowy, co utrudnia zachodnim sojusznikom uzgodnienie planu. UE rozważa jednak sposoby transferu zysków, w tym płatności odsetek, z zajętych przez Rosję aktywów państwowych na Ukrainę.

Administracja Bidena wciąż rozważa, co może zrobić z rosyjskimi aktywami i nie zajęła stanowiska w sprawie ustawy proponowanej przez Rischa i Whitehouse’a.

Obawy związane z aktem konfiskaty i przekazania rosyjskich aktywów państwowych obejmują możliwość destabilizacji rynków finansowych. Mogą także ustanowić precedens dla zastosowania takich działań jako narzędzia polityki zagranicznej na całym świecie i zachęcać Moskwę do odpowiedzi wet za wet.

Część zachodnich dyplomatów może też obawiać się, że skierowanie tych środków na odbudowę Ukrainy może pozbawić Rosji zwrotu suwerennych aktywów jako karty przetargowej w przyszłych negocjacjach w sprawie uregulowania konfliktu. Jednak zwolennicy tego posunięcia twierdzą, że wojna na Ukrainie jest tak wyjątkowa, że ​​taki krok jest właściwy.

– Biorąc pod uwagę brutalność Rosji i ciągłe zbrodnie wojenne przeciwko narodowi ukraińskiemu, słuszne jest przejęcie funduszy rosyjskiego rządu w Stanach Zjednoczonych i ponowne ich przeznaczenie, aby pomóc Ukrainie wygrać wojnę i odbudować kraj – powiedział Risch.

Financial Times / Jacek Perzyński

Kaca: Unia Europejska może wykorzystać aktywa rosyjskie do odbudowy Ukrainy