USA negocjują dostawy dodatkowych systemów Patriot na Ukrainę

21 maja 2024, 10:30 Alert

– Biały Dom negocjuje z sojusznikami dostawy kolejnych baterii systemu Patriot na Ukrainę – oświadczył Jake Sullivan, doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego.

System Patriot. Fot. Wikipedia
System Patriot. Fot. Wikipedia

Sullivan stwierdził, że jednym z tematów, które codziennie omawia z sojusznikami USA, jest dostawa dodatkowych systemów Patriot na Ukrainę. – Jedną z rzeczy, którą robię każdego dnia, to rozmawiam przynajmniej z jednym sojusznikiem, jeśli nie więcej, o bateriach Patriotów dla Ukrainy. Mieliśmy ostatnio dobre wieści od jednego z sojuszników, który podaruje jedną z nich. Teraz pracujemy nad kolejnymi – powiedział Sullivan, nawiązując do niedawnej zapowiedzi przekazania Ukrainie baterii Patriot przez Niemcy.

Przedstawiciel prezydenta Bidena poinformował także, że oprócz wspomnianych Patriotów, Stany Zjednoczone aktywnie poszukują innych rodzajów systemów obrony powietrznej, którymi sojusznicy mogliby się podzielić z Kijowem.

Zaznaczmy, że polski rząd nie planuje przekazania Ukrainie zestawów Patriot. Na razie nie ma też dyskusji o objęciu ochroną powietrzną tego kraju przez polskie systemy obrony powietrznej.

CNN / Ukraińska Prawda / Mateusz Broncel

Tusk: Rosja ma wpływy potrzebne do sabotażu w Polsce, ale odzyskamy kontrolę