Ukraina dostanie Patrioty do ochrony energetyki i szpitali

10 lipca 2024, 09:15 Alert

USA i niektóre kraje europejskie zobowiązały się do przekazania Ukrainie kolejnych systemów obrony powietrznej, w tym amerykańskich Patriotów. Ukraina na skutek poniedziałkowego ataku rakietowego straciła elektrociepłownię i szpital dziecięcy. Potrzebuje obrony powietrznej, aby odbudować energetykę.

System Patriot. Fot. Wikipedia
System Patriot. Fot. Wikipedia

Reuters poinformował, że USA, Niemcy i Rumunia dostarczą Ukrainie pięć kolejnych systemów obrony powietrznej. W ramach wsparcia zostaną przekazane między innymi amerykańskie Patrioty, część z nich została złożona dzięki komponentom dostarczonym przez Holandię i inne kraje europejskie. Włochy zobowiązały się do przekazania systemu SAMP-T.

W nadchodzących miesiącach Zachód ma dostarczyć kilkadziesiąt kolejnych systemów obrony powietrznej.

Ukraina od dawna zabiega o pomoc wojskową, zwłaszcza obronę powietrzną. Na skutek rosyjskich ataków została uszkodzona energetyka. Według Forum Energii pod koniec maja dysponowała około 10 GW mocy wytwórczej, wobec 40 GW przed wojną. Ukraina podnosi, że bez obrony powietrznej nie będzie mogła dokonać niezbędnych napraw i zimą grozi jej blackout. W poniedziałek doszło do ataku na Kijów, jedna z rakiet trafiła w szpital dziecięcy. Zniszczeniu uległa również elektrociepłownia.

Reuters / Forum Energii / Marcin Karwowski

Zaniewicz: Czy Ukrainę ogarnie mrok?