Projekt dopłaty do rowerów elektrycznych trafił do konsultacji

10 lipca 2024, 09:45 Alert

Program „Mój rower elektryczny” trafił do konsultacji społecznej, zakłada dopłaty do rowerów elektrycznych w wysokości do pięciu tysięcy złotych i rowerów cargo oraz wózków rowerowych do dziewięciu tysięcy złotych.

Rower elektryczny systemu NextBike Mevo w Sosnowcu. Źródło: Wikimedia Commons

ISBnews poinformowało, że program „Mój rower elektryczny” trafił do konsultacji społecznych. Zakłada dopłatę do rowerów elektrycznych, cargo i wózków rowerowych w wysokości 50 procent, ale nie większej niż pięć tysięcy w przypadku rowerów elektrycznych i dziewięć w przypadku pozostałych. Łączny budżet ma wynieść 300 milionów złotych.

Założenia programu zostały przygotowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Dofinansowaniem mają być objęte pojazdy z akumulatorem litowo-jonowym, lub podobnym o pojemności co najmniej 10 Ah i wyprodukowane przez producentów unijnych. Według założeń wsparcie będzie wypłacone po zakupie roweru i nie obejmie tych nabytych w ramach leasingu.

Konsultacje społeczne potrwają do 18 lipca 2024 roku.

– Zgodnie z założeniami projektu, ze wsparcia będą mogły skorzystać zarówno osoby fizyczne, jak też samorządy oraz przedsiębiorcy zajmujący się: transportem drogowym towarów, usługami kurierskimi i pocztowymi, a także wypożyczaniem sprzętu rekreacyjnego i sportowego – pisze ministerstwo klimatu i środowiska cytowane przez ISBnews.

ISBnews / Marcin Karwowski

Karwowski: Wojna unijno-chińska na cła i technologię