Orlen zakupił farmę fotowoltaiczną na Pomorzu Zachodnim

10 lipca 2024, 10:30 Alert

Elektrownia fotowoltaiczna, zlokalizowana w pobliżu Wałcza w województwie zachodniopomorskim, wzbogaciła portfel OZE Grupy Orlen o dodatkowe 10 MW. Inwestycja dostarczy zieloną energię do około 5 tys. gospodarstw domowych. Koncern posiada już ponad 100 MW mocy zainstalowanej w fotowoltaice.

Orlen zazielenił logo w 2020 roku. Zdjęcie: Wojciech Jakóbik.
Orlen zazielenił logo w 2020 roku. Zdjęcie: Wojciech Jakóbik.

Spółka Orlen Wind 3, część Grupy Orlen, zawarła umowę przejęcia elektrowni fotowoltaicznej od funduszu Forum IV FIZ i firmy Prime PV Assets. Farma, zajmująca ponad 11 ha, składa się z 18,6 tys. paneli fotowoltaicznych oraz 40 falowników, kluczowych dla konwersji prądu stałego na zmienny, który zasila sieć elektryczną.

To kolejna inwestycja koncernu w odnawialne źródła energii, kluczowe dla transformacji energetycznej. Grupa Orlen już produkuje prąd z 6 farm wiatrowych w miejscowościach: Kanin, Karcino, Karścino, Myślino, Parsówek i Krzęcin, o łącznej mocy 226 MW.

Energa Green Development, spółka Grupy Orlen odpowiedzialna za rozwój lądowych OZE, w marcu przejęła projekt budowy elektrowni wiatrowej Szybowice o mocy ok. 37 MW, pierwszej farmy koncernu w południowej Polsce. W drugim kwartale rozpoczęto budowę 5 kolejnych instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 42 MW.

Fotowoltaika jest ważnym obszarem rozwoju energetyki odnawialnej w Grupie ORLEN. W ubiegłym roku portfel koncernu wzbogacił się o 64 MW mocy zainstalowanej w źródłach fotowoltaicznych. Wśród kluczowych inwestycji były m.in. rozbudowa farm fotowoltaicznych Gryf do 25 MW oraz Wielbark do 70 MW. Energa Wytwarzanie z Grupy Orlen rozpoczęła również budowę farmy Mitra o mocy 65 MW. Grupa Energa kontynuuje akwizycję kolejnych instalacji OZE, w tym PV i farm wiatrowych, m.in. zawierając umowy z Greenvolt i Lewandpol Holding na projekty o łącznej mocy 393 MW.

Grupa Orlen realizuje projekty OZE zarówno na lądzie, jak i na morzu, w ramach inwestycji onshore, offshore oraz fotowoltaiki. Działania te są zgodne z założeniami zaktualizowanej Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku, która przewiduje, że do końca dekady zeroemisyjne źródła energii będą stanowić ponad 50 procent energii elektrycznej zużywanej w kraju.

Orlen / Mateusz Gibała

Orlen dostarczy gaz klientowi Gazpromu na Słowacji