USA: Ulgi dla PV w zamian za zniesienie zakazu eksportu ropy

17 grudnia 2015, 15:40 Alert

(CIRE.PL/Gramwzielone.pl)

Jak poinformował serwis CIRE.PL powołując się na Gramwzielone.pl, Demokraci i Republikanie porozumieli się w sprawie przedłużenia ulg podatkowych, które napędzają amerykańską branżę solarną. Zgoda Republikanów na przedłużenie ulg dla inwestorów realizujących projekty fotowoltaiczne była uzależniona – według amerykańskich mediów – od zniesienia stosowanego w USA od 40 lat zakazu eksportu ropy.

Ulgi w ramach tzw. mechanizmu ITC (Investment Tax Credit) najpewniej zostaną przedłużone na obecnym poziomie 30 proc. do roku 2020, podczas gdy jeszcze ostatnio wydawało się, że amerykańskie władze utrzymają dotychczasowy plan zakładający zmniejszenie ulgi podatkowej z 30 proc. do 10 proc. na przełomie 2016/17 r.

Obecny plan, który jest procedowany w amerykańskim Kongresie, zakłada utrzymanie obecnego poziomu ulg podatkowych łącznie do roku 2019, zmniejszenie go do 26 proc. w roku 2020 i 22 proc. w roku 2021, a w kolejnych latach utrzymanie go na stałym poziomie w wysokości 10 proc.

Zgoda Republikanów na przedłużenie ulg dla branży solarnej jest związana z negocjacjami wokół zniesienia zakazu eksportu ropy, który przeforsowano w Kongresie i który obowiązywał od 40 lat.

Zdaniem firmy konsultingowej GTM Research, przedłużenie ulg podatkowych w ramach aktualnego mechanizmu ITC na obecnym poziomie do roku 2020 może przełożyć się na wzrost zainstalowanego potencjału fotowoltaiki w USA w tym czasie średnio o 20 GW rocznie, co przełoży się na inwestycje między 2016 a 2020 r. warte 40 mld dolarów.

GTM Research prognozuje jednak, że mimo przedłużenia obecnego poziomu ITC, w 2017 r. łączny potencjał nowych instalacji fotowoltaicznych ma wynieść „tylko” 10 GW i być niższy niż w 2016 r., w którym prognozuje się przyrost potencjału PV o 13 GW. Taki trend ma być efektem dotychczasowego planu zakładającego obniżenie ulg podatkowych z 30 proc. do 10 proc. w roku 2017, w efekcie którego część deweloperów zdążyło już ograniczyć swoje plany inwestycyjne.

W efekcie dalszego intensywnego rozwoju rynku PV w Stanach Zjednoczonych, dzieki przedłużeniu wysokich ulg podatkowych, GTC szacuje, że w roku 2017 cena energii sprzedawanej z uruchamianych wówczas dużych farm fotowoltaicznych spadnie do przeciętnego poziomu poniżej 0,04 USD/kWh.

Decyzja Kongresu w sprawie przedłużenia ulg podatkowych znalazła odzwierciedlenie w notowaniach firm z sektora solarnego na amerykańskiej giełdzie. Ceny akcji SolarCity, firmy mającej największy udział w amerykańskim rynku domowych instalacji fotowoltaicznych, wzrosły w ciągu dnia o 34 proc. Akcje SunEdison – czołowego dewelopera przemysłowych farm PV podrożały o 25 proc., a akcje dewelopera i producenta modułów SunPower poszły w górę o 14 proc.