Ustawa Lend-Lease została przyjęta. Ukraina otrzyma więcej niż oczekiwał Biden

11 maja 2022, 06:30 Alert
Kapitol, Waszyngton
Kapitol. Fot. Wikimedia Commons

Ustawa Lend-Lease, dotycząca pomocy Ukrainie, została przyjęta w głosowaniu, które odbyło się w Izbie Reprezentantów. Kongresmeni, stosunkiem głosów 368 za do 57 przeciw, przekazali o siedem miliardów dolarów więcej niż oczekiwał Biały Dom.

Zgodnie z tekstem przyjętej ustawy, Ukraina ma otrzymać 40 mld dolarów. Joe Biden, w opublikowanym dzień wcześniej projekcie ustawy o pomocy Ukrainie i sojusznikom NATO na wschodniej flance, wskazał potrzebę 33 mld dolarów. Ma ona obejmować pomoc zarówno humanitarną, jak i wojskową. Biden poprosił o rychłe działanie obu izb parlamentu amerykańskiego, ponieważ obecne fundusze na pomoc Ukrainie mają się skończyć do końca przyszłego tygodnia.

Teraz ustawa trafi do Senatu. Przewodniczący większości senackiej Chuck Schumer obiecał, że jego izba zajmie się ustawą „jak najszybciej”.

USA zadeklarowały przygotowanie pakietu pomocy wojskowej i humanitarnej na potrzeby Ukrainy. Ustawa nosi potoczną nazwę Lend-Lease, od podobnego pakietu wsparcia udzielonego Związkowi Sowieckiemu w czasie Drugiej Wojny Światowej. W skład pomocy mają wejść wszystkie najpotrzebniejsze elementy do zapewnienia obrony Ukrainie.

 Politico/Mariusz Marszałkowski

Perzyński: Biden pompuje miliardy w Ukrainę, ratując też samego siebie