Ustawa o jakości paliw na rządzie

18 stycznia 2018, 11:57 Alert

– Dzisiaj do Komitetu Stałego Rady Ministrów trafiła ustawa o normie jakości paliw – powiedziała podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Pod koniec grudnia ubiegłego roku pełniąca wówczas funkcję wiceministra rozwoju Emilewicz zapowiedziała szybkie wprowadzenie rozporządzenia określającego normy jakości dla paliw, które będzie można spalać w domowych piecach.

Na początku stycznia ministerstwo energii oceniło, że pakiet regulacji, który będzie obejmował m.in. normy jakości paliw wejdzie w życie po pół roku po przyjęciu odpowiedniej ustawy.

Emilewicz: Będzie korekta projektu ustawy o jakości węgla

„Mamy dwie różnice zdania, ale uzgodniliśmy, że Ministerstwo Energii przyjmie dzisiaj nasze uwagi, w tym wprowadzenie ponowne norm dotyczących zawartości siarki” – mówiła w RMF FM minister Jadwiga Emilewicz.

Projektem ustawy dotyczącym norm jakości paliw stałych, przede wszystkim węgla, ma zająć się w czwartek Rada Ministrów.

Ministerstwo Energii informowało w tym miesiącu, że pakiet regulacji, obejmujących m.in. normy jakościowe dla węgla do ogrzewania indywidualnego, wejdzie w życie w sześć miesięcy po przyjęciu odpowiedniej ustawy. Resort zakończył prace nad jej projektem w listopadzie 2017 r. (zakończono też wtedy konsultacje i uzgodnienia projektów rozporządzeń). Jednak musi go jeszcze przyjąć Rada Ministrów, a potem Sejm i Senat. To zaś oznacza, że na normy jakościowe dla węgla poczekamy jeszcze ponad pół roku.

Pakiet rozwiązań, przygotowanych przez resort w celu poprawy jakości powietrza w Polsce, składa się z projektu nowelizacji ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz projektów trzech rozporządzeń Ministra Energii: wymagań jakościowych dla paliw stałych, sposobu pobierania próbek paliw stałych, metod badania jakości paliw stałych.

Przepisy wejdą w życie za pół roku

Jak przypomniało ministerstwo, projekt ustawy został przekazany do rozpatrzenia przez Radę Ministrów 24 listopada 2017 r. Zgodnie z projektem ustawy przepisy wejdą w życie po upływie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia.

Resort podkreślił, że zmiany będą dotyczyć paliw stałych spalanych w gospodarstwach domowych oraz w instalacjach o mocy cieplnej poniżej 1 MW. Muły węglowe, flotokoncentraty, węgiel brunatny, ich mieszanki oraz paliwo powstałe z dowolnego zmieszania paliw zawierające mniej niż 85 proc. węgla kamiennego zostaną objęte ustawowym zakazem sprzedaży do sektora komunalno-bytowego.

Wprowadzone zostaną świadectwa jakości paliw, co ma umożliwić kupującemu uzyskanie rzetelnej i wyczerpującej informacji oraz usprawnić pracę organów kontrolujących obrót paliwami stałymi. Kontrole na składach oraz przejściach granicznych będą przeprowadzane przez Inspekcję Handlową lub Urząd Skarbowo-Celny wyrywkowo. Nie będą natomiast kontrolowani indywidualni nabywcy paliw stałych. Ustawa nie przewiduje kontrolowania paliwa w miejscu jego spalania.

W ocenie resortu energii zasadniczym efektem wejścia w życie nowelizacji ustawy będzie monitorowanie i kontrolowanie jakości paliw stałych, zgodne ze stanem wiedzy technicznej oraz doświadczeń w ich stosowaniu, ze szczególnym uwzględnieniem ograniczenia emisji zanieczyszczeń oraz gazów cieplarnianych i innych substancji. Kolejnym efektem będzie uporządkowanie rynku paliw stałych i umożliwienie konsumentom zakupu paliw stałych spełniających wymagania jakościowe dla paliw przeznaczonych do sektora komunalno-bytowego.

[AKTUALIZACJA: Emilewicz: Będzie korekta projektu ustawy o jakości węgla 18.01.2018 13:00]

BiznesAlert.pl/Polska Agencja Prasowa