Ustawa o maksymalnej cenie węgla formalnie weszła w życie

28 lipca 2022, 08:30 Alert

W czwartek formalnie weszła w życie ustawa, która miała gwarantować maksymalną cenę węgla m.in. dla gospodarstw domowych na poziomie 996,60 zł za tonę – podaje Polska Agencja Prasowa. W praktyce zakup paliwa w tej cenie nie będzie możliwy, a jej zapisy zostaną zniesione ustawą o dodatku węglowym w wysokości trzech tysięcy złotych.

Węgiel. Fot. Węglokoks
Węgiel. Fot. Węglokoks

Przyjęta przez Sejm 23 czerwca ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych została 11 lipca podpisana przez prezydenta, a dwa dni później ogłoszona w Dzienniku Ustaw. Formalnie wchodzi w życie w czwartek, po upływie pełnych 14 dni od ogłoszenia.

Sprzedaż węgla gospodarstwom domowym

Przedsiębiorcy, sprzedający gospodarstwom domowym węgiel w maksymalnej cenie 996,60 zł za tonę (do trzech ton na jednego odbiorcę), mieli otrzymywać do 1073,13 zł rekompensaty. Sprzedawcy węgla w większości nie byli zainteresowani takim rozwiązaniem, tłumacząc, iż prawdopodobnie nie będzie ono pokrywać faktycznych kosztów pozyskania węgla, a składy węgla musiałyby zbyt długo czekać na wypłatę rekompensat. Szacowano, że będą one kosztować budżet około trzy miliardy złotych.

Dodatek węglowy

W efekcie resort klimatu i środowiska zaproponował inne rozwiązanie, zawarte w przyjętej 22 lipca przez Sejm ustawie o dodatku węglowym, która uchyla kluczowe przepisy ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych.

W zamian nawet 3,8 mln gospodarstw domowych korzystających z węgla będzie mogło liczyć na dodatek wysokości trzech tysięcy, co ma kosztować budżet do 11,5 mld zł.

Wnioski o wypłatę dodatku węglowego będzie można składać do 30 listopada 2022 roku.

Senat ma się zająć ustawą o dodatku węglowym na posiedzeniu zaplanowanym na trzeciego i czwartego sierpnia. Jeżeli będą poprawki, ustawa wróci do Sejmu. Po ostatecznym przyjęciu przez parlament i podpisaniu przez prezydenta, regulacja ma wejść w życie dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Wówczas kluczowe zapisy ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych przestaną obowiązywać.

Polska Agencja Prasowa/Jakub Sadowski

Gramatyka: Rząd powinien powiedzieć prawdę: fizycznie zabraknie nam węgla (ROZMOWA)