AlertCiepłownictwoEnergetykaEnergia elektryczna

Ustawa o ubóstwie energetycznym zastąpi mrożenie cen energii?

Miłosz Motyka. Fot. Ministerstwo klimatu i środowiska.

Miłosz Motyka. Fot. Ministerstwo klimatu i środowiska.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska dąży do utrzymania cen energii na poziomie akceptowalnym przez większość społeczeństwa w drugiej połowie 2024 roku, pisze w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister klimatu Miłosz Motyka. Powstanie specjalna ustawa o ubóstwie energetycznym.

Dodaje, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska w konsultacji z innymi resortami prowadzi prace nad koncepcją mechanizmów wsparcia dla odbiorców energii w kolejnych miesiącach. Badania uwzględniają czynniki, które będą wpływały na ceny energii na rynkach hurtowych oraz to w jak przełożą się na ceny dla odbiorców końcowych. Wsparcie w obecnej formie przestaje obowiązywać z końcem czerwca.

Celem działań jest przywrócenie równowagi na rynku energii elektrycznej, tak aby ceny i stawki opłat zatwierdzane w taryfach przez Prezesa URE kształtowały się na poziomie akceptowalnym przez większość społeczeństwa, podkreśla wiceminister.

– Chcemy systemowo walczyć z ubóstwem energetycznym i udzielać pomocy celowanej dla osób, które jej naprawdę potrzebują – mówi.

MKiŚ planuje skierować środki budżetowe przeznaczane dotąd na mrożenie cen energii na pomoc dla gospodarstw domowych w najtrudniejszej sytuacji ekonomicznej i w ten sposób walczyć z ubóstwem energetycznym. Według informacji pozyskanych przez BiznesAlert.pl ma zostać przygotowana nowa ustawa dotycząca tego zjawiska.

Ministerstwo planuje przedstawienie szczegółów wypracowanych rozwiązań na przełomie I i II kwartału bieżącego roku. W ubiegłym tygodniu Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiadała, że Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zajmie się tymi kwestiami w środę 27 marca.

Polska Agencja Prasowa / Zuzanna Szymczyk

Jakóbik: Odpowiedź na rachunki grozy to nie mrożenie cen energii dalej w ciemno


Powiązane artykuły

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Kotły gazowe w Czystym Powietrzu, ale tylko dla spóźnialskich

Od 15 lipca NFOŚiGW będzie przyjmował wnioski na dofinansowanie zakupu kotłów gazowych. Z pomocy będą mogły skorzystać tylko osoby, które...

Udostępnij:

Facebook X X X