Ministerstwo Klimatu i Środowiska dąży do utrzymania cen energii na poziomie akceptowalnym przez większość społeczeństwa w drugiej połowie 2024 roku, pisze w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister klimatu Miłosz Motyka. Powstanie specjalna ustawa o ubóstwie energetycznym.
Dodaje, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska w konsultacji z innymi resortami prowadzi prace nad koncepcją mechanizmów wsparcia dla odbiorców energii w kolejnych miesiącach. Badania uwzględniają czynniki, które będą wpływały na ceny energii na rynkach hurtowych oraz to w jak przełożą się na ceny dla odbiorców końcowych. Wsparcie w obecnej formie przestaje obowiązywać z końcem czerwca.
Celem działań jest przywrócenie równowagi na rynku energii elektrycznej, tak aby ceny i stawki opłat zatwierdzane w taryfach przez Prezesa URE kształtowały się na poziomie akceptowalnym przez większość społeczeństwa, podkreśla wiceminister.
– Chcemy systemowo walczyć z ubóstwem energetycznym i udzielać pomocy celowanej dla osób, które jej naprawdę potrzebują – mówi.
MKiŚ planuje skierować środki budżetowe przeznaczane dotąd na mrożenie cen energii na pomoc dla gospodarstw domowych w najtrudniejszej sytuacji ekonomicznej i w ten sposób walczyć z ubóstwem energetycznym. Według informacji pozyskanych przez BiznesAlert.pl ma zostać przygotowana nowa ustawa dotycząca tego zjawiska.
Ministerstwo planuje przedstawienie szczegółów wypracowanych rozwiązań na przełomie I i II kwartału bieżącego roku. W ubiegłym tygodniu Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiadała, że Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zajmie się tymi kwestiami w środę 27 marca.
Polska Agencja Prasowa / Zuzanna Szymczyk
Jakóbik: Odpowiedź na rachunki grozy to nie mrożenie cen energii dalej w ciemno