Jest ustawa o pomocy Ukrainie z USA i zawiera haczyk na dronopad

17 kwietnia 2024, 20:00 Alert

Izba Reprezentantów USA przedstawiła propozycję ustawy o nowej pomocy Ukrainie wartej ponad 60 mld dolarów a także uwzględniającej pociski ATACMS pod warunkiem, który sugeruje związek z atakami dronów Ukrainy na Rosję.

Dron nad Kremlem. Fot Telegram.
Dron nad Kremlem. Fot Telegram.

Głosowanie w sprawie ustawy jest zaplanowane na 20 kwietnia. Pomoc wojskowa USA została podzielona na trzy pakiety osobno na rzecz Izraela, Tajwanu i Ukrainy. Będą przedmiotem głosowania oddzielnie.

Wsparcie Ukrainy zakłada, że będzie zwrotne w przyszłości w ramach ustaleń z rządem w Kijowie. Wysyłka pocisków ATACMS ma zależeć od decyzji prezydenta w odniesieniu do interesów bezpieczeństwa narodowego USA. Amerykanie sygnalizowali obawy przed atakami Ukrainy na rafinerie Rosji jako zagrożenie podwyżką cen na stacjach paliw istotnych przed wyborami prezydenckimi w Stanach. Ograniczenie dotyczące ATACMS może mieć związek z tym zagadnieniem.

Pomysł pożyczania zamiast darowania pomocy wojskowej Ukrainie miał poparcie spikera Mike Johnsona z Partii Republikańskiej, który dotąd blokował pakiet wsparcia Ukrainy, Tajwanu i Izraela naraz.

Bloomberg / Kommiersant / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Dronopad Ukrainy w Rosji to forma łatania sankcji Zachodu (ANALIZA)