BezpieczeństwoGospodarka

DGP: Spółdzielnie boją się, że nie dostaną pieniędzy na budowę schronów

Zaprojektowanie schronu wymaga specjalistycznej wiedzy konstrukcyjnej i instalacyjnej. Fotografia: Michał Szafrański

Spółdzielnie obawiają się, że nie dostaną dotacji na budowę miejsc schronienia a finansowanie ich ze środków własnych będzie oznaczać konieczność podwyższania czynszów – informuje środowy “Dziennik Gazeta Prawna”.

Gazeta przypomina, że zgodnie z ustawą o ochronie ludności i obronie cywilnej organy administracji będą decydować, w których budynkach mają powstać schrony, miejsca ukrycia czy miejsca doraźnego schronienia. Jak zapewnia MSWiA, będzie przy tym uwzględniany interes właściciela lub zarządcy obiektu budowlanego. Poza tym – jak podaje “DGP” – art. 88 ust. 7 ustawy przewiduje możliwość odwołania się od decyzji o uznaniu za budowlę ochronną. Zdaniem dziennika nie rozwiewa to jednak obaw spółdzielców.

Jak wskazał cytowany przez “DGP” radca prawny reprezentujący Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP prof. Piotr Pałka uzasadniony interes właściciela oraz zarządcy jest pojęciem nieostrym.

Cel ustawy może być nadrzędny względem interesu właściciela

– W ustawie wskazano, że jeżeli jest to uzasadnione koniecznością realizacji zadań ochrony ludności i obrony cywilnej, wójt (burmistrz, prezydent miasta) starosta lub wojewoda mogą uznać obiekt budowlany za budowlę ochronną. Tym samym cel ustawy w zestawieniu z interesem właściciela lub zarządcy może być przez organy interpretowany jako nadrzędny – wyjaśnił prof. Pałka.

Według dziennika już na etapie prac nad projektem ustawy związek ostrzegał, że arbitralność decyzji o uznaniu obiektu za budowlę ochronną w połączeniu z przyjętym sposobem finansowania tych inwestycji spowoduje obciążenie mieszkańców budynków zarządzanych przez spółdzielnie i wspólnoty kosztami budowy, remontów i utrzymania schronów, ukryć czy miejsc doraźnego schronienia. “Konsekwencją tego będzie wzrost czynszów” – czytamy w “DGP”.

Biznes Alert / PAP

Mer Lwowa: Rosjanie zaatakowali infrastrukturę energetyczną zachodniego regionu


Powiązane artykuły

Drony zdominują pola bitew. Polko: będzie je wspierać AI

Rosyjska inwazja na Ukrainę pokazała istotną rolę pojazdów bezzałogowych na współczesnym polu bitwy. Drony przeprowadzają zwiad, są „oczami” artylerii, służą...
Giełda. Fot. Freepik

Historyczne rekordy indeksów giełdowych

Globalne indeksy akcji biją historyczne rekordy — od Wall Street po Warszawę. Jednocześnie na horyzoncie znów widać widmo wojny handlowej,...
Zdjęcie ilustracyjne, Foto: clientearth

Polacy chcą większych wydatków na ochronę przed zmianami klimatu

70 procent Polek i Polaków oczekuje od rządu większych nakładów na bezpieczeństwo klimatyczne – wynika z raportu przygotowanego przez zespół...

Udostępnij:

Facebook X X X