Vaičiūnas: Połączenie gazowe z Polską będzie dla nas historycznym wydarzeniem

14 maja 2019, 11:04 Energetyka
Zygumantas Vaiciunas
Zygumantas Vaiciunas. Fot. Ministerstwo Energetyki Litwy

– Jesteśmy gotowi na dostawy z USA; mamy do tego infrastrukturę, tworzymy też połączenie z Polską, co będzie historycznym wydarzeniem, bo wtedy połączone zostaną nasze rynki – powiedział minister energii Republiki Litewskiej Žygimantas Vaičiūnas na XI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

– Nasza polityka dywersyfikacji jest podobna do polskiej. Trzeba zrozumieć, że rynek LNG jest jednym z najszybciej rozwijających się na świecie i ciągle rośnie. Możliwości produkcyjne również rosną w zawrotnym tempie. Jesteśmy gotowi na dostawy z USA. Mamy do tego infrastrukturę, tworzymy też połączenie z Polską, co będzie historycznym wydarzeniem, bo wtedy połączone zostaną nasze rynki – powiedział litewski minister energii.

– Podjęliśmy decyzję o wykupie terminalu LNG, który teraz działa w ramach leasingu, co przedłuży czasową perspektywę importu gazu skroplonego. W przyszłości będziemy mieć skoordynowany rynek w państwach bałtyckich – dodał Vaičiūnas.

– LNG jest użyteczne w ograniczaniu emisji, co stanowi szansę na dekarbonizację gospodarki. Wprowadzamy programy pilotażowe o wykorzystaniu LNG w przemyśle. Są też projekty innowacyjne, dedykowane wykorzystaniu tego paliwa w transporcie. Jeszcze do niedawna Litwa była w stu procentach zależna od jednego dostawcy, a kiedy powstał terminal, w 90 procentach korzystamy z LNG – zakończył litewski polityk.