Vattenfall przetestuje współpracę OZE z magazynami energii w nowej elektrowni hybrydowej

14 sierpnia 2019, 06:00 Alert

Szwedzki koncern Vattenfall zrealizuje budowę pierwszej, w pełni odnawialnej, hybrydowej elektrowni OZE na terenie holenderskiej gminy Goeree-Overflakkee.

fot. Pixabay

Elektrownia będzie pierwszym projektem tego typu w prowincji Holandia Południowa. W skład instalacji będzie wchodzić elektrownia słoneczna o mocy 38 MW, wiatrowa (Haringvliet Zuid Energy Park) o mocy 22 MW oraz magazyn energii o mocy 12 MW. Projekt ma być inwestycją doświadczalną, gdyż podobne chce realizować w Niemczech w erze po zakończeniu subsydiów na terenach byłych kopalni węgla.

Szwedzi zainwestują około 35 milionów euro w elektrownię słoneczną oraz 25 milionów euro w instalację wiatrową. Prace już się rozpoczęły. Inwestor oczekuje, że elektrownia hybrydowa będzie funkcjonowała już w drugiej połowie 2020 roku.

– Uzupełniając się, wietrzna i solarna generacja może zmniejszyć obciążenie sieci w porównaniu do generacji z jednego źródła – powiedział Claus Wattendrup, dyrektor departamentu ds. energii słonecznej i magazynów energii w Vattenfall. Dodał, że atutem takiego projektu jest to, iż dzięki magazynowi energii można zrekompensować niedokładności prognoz pracy energetyki odnawialnej.

PV Magazine/Patrycja Rapacka

Cabak: Magazyny energii – nowy impuls czy mrzonka?