Ostatnia prosta przed budową gazociągu uniezależniającego Mołdawię od Rosji

7 września 2018, 13:00 Alert

Certyfikat finalizacji procesu prywatyzacji państwowego przedsiębiorstwa Vestmoldtransgaz został podpisany przez Eurotransgaz Mołdawia (filię Transgaz Romania Company) po tym, jak podpisano kontrakt o sprzedaży i kupnie. Po zakończeniu prac reorganizacyjnych rozpocznie się budowa gazociągu Ungheni-Kiszyniów.

fot. Gazprom

Certyfikat finalizacji transakcji sprzedaży Vestmoldtransgaz został podpisany po spełnieniu wszystkich wymogów zawartych w kontrakcie. Zaraz po jego podpisaniu, w do budżetu państwa wpłynęło 180,2 miliona lejów (około 40 milionów euro).

– Dokonaliśmy kolejnego dużego kroku ku wzmocnieniu bezpieczeństwa energetycznego Mołdawii, z czego skorzystają wszyscy. To ważne również dla integracji europejskiego systemu energetycznego, co wpisuje się w założenia Unii Europejskiej – powiedział minister gospodarki i infrastruktury Chiril Gaburici.

Rumuński minister gospodarki Danut Andrusca powiedział, że podpisanie kontraktu jest wydarzeniem historycznym. Gazociąg Ungheni-Kiszyniów będzie miał długość 120 kilometrów i przepustowość 1,5 miliarda m sześc. rocznie. Rumuńska firma mówi, że wyda 93 miliony euro na budowę tej jednostki. Transgaz może dostać 46 milionów euro unijnych dotacji na zwiększenie przepustowości gazociągu do Mołdawii, powiedział Ciprian Alic, szef departamentu funduszy europejskich i stosunków międzynarodowych w firmie.

Projekt zwiększy przepustowość interkonektora do maksymalnie 2,2 miliarda m sześc. gazu w kierunku Mołdawii. Gazociąg Ungheni-Kiszyniów wejdzie do użycia pod koniec 2019 roku. Dzięki niemu Mołdawia otrzyma alternatywne źródło gazu, w tej chwili kraj jest w stu procentach zależny od dostaw z Rosji.

Moldpres/Michał Perzyński