Fabryka Volkswagena we Wrześni będzie mieć ogromną instalację fotowoltaiczną

17 lipca 2023, 15:30 Alert

Volkswagen Poznań podpisał umowę z firmą Quanta Energy na realizację projektu fotowoltaicznego o mocy 13 MW na terenie fabryki we Wrześni, będącego II etapem budowy instalacji fotowoltaicznej na terenie tego zakładu, podała Quanta.

Montaż fotowoltaiki na dachu. Fot. Wikimedia Commons
Montaż fotowoltaiki na dachu. Fot. Wikimedia Commons

Wyprodukowana energia będzie przeznaczona głównie do zasilania zakładu produkcyjnego Volkswagen Poznań we Wrześni. Budowa nowej instalacji ma zostać rozpoczęta jeszcze w tym roku. Uruchomienie przewidziane jest do czerwca 2024 roku.

– Wszystkie fabryki spółki Volkswagen Poznań zasilane są w 100 procent energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych, dostarczaną przez zewnętrznych dostawców. By zmniejszyć koszty zakupu tej energii, a jednocześnie by zwiększyć udział w bilansie energetycznym spółki energii wytwarzanej samodzielnie, zdecydowaliśmy się na budowę przyzakładowej instalacji fotowoltaicznej we Wrześni. Działania, które podejmujemy we Wrześni to tylko jeden z projektów energetycznych realizowanych w Volkswagen Poznań. Przypomnę, że oprócz tego odzyskujemy również energię cieplną pochodzącą z procesów produkcyjnych m.in. z naszej odlewni, którą przekazujemy do sieci miejskiej ogrzewając tym samym 6 500 mieszkań w Poznaniu – powiedział dyrektor zakładu Volkswagen Poznań we Wrześni Thomas Kreuzinger-Janik, cytowany w komunikacie.

Grupa Quanta Energy to największy dostawca usług fotowoltaicznych dla biznesu w Polsce, rozwijający swoją działalność w Niemczech i we Włoszech. W ciągu ostatnich dwóch lat Quanta Energy podpisała w Polsce kontrakty na instalację ponad 90 MW.

Volkswagen Poznań to największy producent samochodów w Polsce. W 2018 roku linie produkcyjne opuściło 266 819 samochodów, tym VW Caddy 161 035 sztuk (Poznań, Swarzędz), VW T6: 29 880 (Poznań, Swarzędz), VW Crafter 66 889 sztuk (Września), MAN TGE 9 015 sztuk (Września).

Quanta Energy, będąca częścią Grupy R.Power, dostarcza rozwiązania techniczne i finansowe pozwalające na redukcję kosztów energii oraz śladu węglowego. Specjalizuje się w solaryzacji dachów i gruntów przyzakładowych dla sektora przemysłowego, logistyki i handlu. Oferuje realizację projektów PV od audytu energetycznego, poprzez projekt do jego realizacji.

Volkswagen Polska / Jacek Perzyński

Volkswagen wpompuje 1 miliard euro w chińskie centrum pojazdów elektrycznych