Autopilot: Ruszył wyścig technologiczny w motoryzacji

27 lipca 2016, 12:30 Alert

(autotimesnews/MK/BiznesAlert.pl)

Szwedzki producent samochodów osobowych Volvo zapowiada, że w ciągu następnych 5 lat wprowadzi do masowej produkcji autonomiczne samochody. Technologia autopilota w samochodach osobowych staje się elementem wyścigu technologicznego pomiędzy największymi koncernami motoryzacyjnymi. Rozpoczęła go Tesla, a przystąpiły m.in. Mercedes Benz, Audi, czy BMW.

Volvo dołącza do peletonu. Są kontrowersje

Jak podaje agencja Bloomberg, Volvo to kolejny producent pojazdów osobowych, który zdecydował się na rozwój technologii automatycznie sterowanych samochodów. Firma jest w trakcie poszukiwania partnerów przemysłowych. Volvo jak dotychczas nie specjalizowało się w technologiach cyfrowych. Marka była przede wszystkim kojarzona jak wyznacznik nowych standardów bezpieczeństwa. Jeżeli dalej chce utrzymać tę opinię będzie się to wiązało ze znalezieniem uznanych partnerów z rynku cyfrowego, zwłaszcza w kontekście ostatnich wypadków samochodów firmy Tesla.

W Europie Volvo nie jest pierwszą firmą, która chce wprowadzić technologię autopilota. Na początku lipca niemiecki koncern BMW ogłosił swój plan inwestycyjny w sektor autonomicznych pojazdów. Partnerem firmy we wprowadzaniu tej technologii są Intel oraz Mobileye NV, która jako diagnozę wypadku pojazdu z autopilotem Tesli podaje źle skonstruowany system rozpoznawania przeszkód, rzekomo niezdolny do rozpoznania zagrożeń poruszających się poprzecznie, czyli tak jak poruszał się samochód ciężarowy, z którym kolizję miał pojazd.