font_preload
PL / EN
Alert 5 lipca, 2017 godz. 11:00   
REDAKCJA

Volvo rezygnuje z silników spalinowych. Wybiera elektromobilność

samochód elektryczny electriccar elektromobilność fot. Bartłomiej Sawicki
Od 2019 roku wszystkie modele samochodów Volvo będą wyposażone w silniki elektryczne lub hybrydowe – zapowiedziała w środę firma mająca swą siedzibę w Szwecji. Volvo jest pierwszym producentem, który wyznaczył datę wycofania silników spalinowych.

Do 2019 roku firma będzie jednak produkować samochody z konwencjonalnymi napędami – zapewniono.
„Ta zapowiedź oznacza koniec dla samochodów napędzanych tylko przez silniki spalinowe” – podkreślił prezes Volvo Hakan Samuelsson.

Firma zapowiedziała jednocześnie, że w latach 2019-2021 wypuści na rynek pięć nowych modeli – trzy marki Volvo a dwa Polestar. Wszystkie będą dostępne z silnikami elektrycznymi. Firma z siedzibą w Szwecji dodaje, że samochody te będą też oferowane z napędami hybrydowymi. Ich produkcja odbywać się będzie w Europie, Chinach i Stanach Zjednoczonych. Te ostatnie zakłady są właśnie budowane.

W zeszłym miesiącu Volvo ogłosiło, że dokona zmian i przekształci markę Polestar w samodzielny biznes, który będzie koncentrował się na projektowaniu i produkcji elektrycznych samochodów sportowych, które będą stanowić konkurencję dla Tesli i AMG Mercedesa. Szwedzka marka chce też inwestować w rozwój technologii autonomicznej jazdy.

Jak przypomina agencja Reutera od 2010 roku Volvo intensywnie inwestuje w rozwój nowych modeli i rozbudowę fabryk. W tym właśnie roku marka została kupiona od Forda przez chiński koncern Geely.

Polska Agencja Prasowa