W ciągu najbliższych 3 lat dojdzie do cyberataków na infrastrukturę krytyczną?

22 lipca 2015, 07:00

(Business Reporter/Patrycja Rapacka)

Zdjęcie: Business Reporter
Zdjęcie: Business Reporter

Połowa specjalistów od bezpieczeństwa cybernetycznego wierzy, że w ciągu najbliższych trzech lat dojdzie do ataku cybernetycznego na infrastrukturę krytyczną. Badania prowadzone przez Intel Security oraz Aspen Institute pokazały, że 18% specjalistów amerykańskich i 3% brytyjskich wierzy, że taki incydent jest bardzo prawdopodobny. Według raportu taki atak może spowodować ofiary w ludziach. ¾ respondentów powiedziało, że siły obrony narodowej powinny odpowiedzieć, jeśli taki atak uszkodzi system infrastruktury krytycznej.

– Wyniki badań  zwracają uwagę na problem: jak władza publiczna i sektor prywatny mogą najskuteczniej połączyć siły by obronić się przed atakiem cybernetycznym – powiedział Clark Kent Ervin z Programu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Instytutu Aspen. Tym tematem muszą się zająć zarówno politycy jak i przedsiębiorcy.

72 procent specjalistów uważa, że poziom zagrożenia sukcesywnie rośnie, ale tak samo zwiększa się ich wiara w możliwości ekspertów od cyberbezpieczeństwa.

Połowa  respondentów stwierdziła, że ich firma jeszcze trzy lata temu była poważnie narażona na ataki, a dziś potwierdza to zaledwie 27 procent.

Prawie 9 na 10 ankietowanych doświadczyło co najmniej jednego ataku na ich organizację w ciągu ostatnich trzech lat, co daje 20 ataków na każdą firmę rocznie.

59 procent respondentów uważa, że co najmniej jeden z tych ataków spowodował fizyczne szkody.

Czynnik ludzki był również wymieniany w badaniach. Błąd ludzki uważa się za najczęstszą przyczynę skutecznych ataków na infrastrukturę krytyczną, które zakończyły się sukcesem.