(Bartłomiej Sawicki/Piotr Stępiński)
Jak poinformował rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Iranu, Hossein Jabber-Ansari, szef irańskiej dyplomacji Mohammad-Javad Zarif udaje się w niedzielę z wizytą do czterech państw europejskich. Zarif zamierza odwiedzić Polskę, Szwecję, Łotwę oraz Finlandię. Rzecznik MSZ dodał, że szef resortu planuje w późniejszym terminie udać się także do innych państw europejskich.
Niewykluczone, że wśród tematów rozmów może pojawić się temat dostaw irańskich węglowodorów do Polski. Jak informował BiznesAlert.pl na początku maja w Teheranie z wizytą przebywała polska delegacja na czele z wiceministrem energetyki Michałem Kurtyką. W składzie polskiej delegacji znaleźli się PKN Orlen, Lotosu oraz PGNiG. Rozmawiano o współpracy energetycznej, z naciskiem na inwestycje polskich firm w Iranie.
PKN Orlen podawał, że rozważa zakup irańskiej ropy. Z nieoficjalnych informacji portalu BiznesAlert.pl wynika, że płocki koncern podjął już pierwsze kroki zmierzające do zbadania, czy ropa z Iranu będzie odpowiednia dla instalacji rafineryjnych PKN Orlen. Jak podawaliśmy wbrew spekulacjom medialnym nie należy się spodziewać, że tankowce irańskie dotrą do Polski już w czerwcu.
Przypomnijmy także, że od 5 do 9 marca w Iranie przebywała misja ponad 70 polskich firm pod przewodnictwem wiceministra rozwoju Radosława Domagalskiego.Podczas delegacji odbyły się spotkania z przedstawicielami irańskiej administracji rządowej i przedsiębiorcami. Jak informowało wówczas irańskie ministerstwo przemysłu naftowego, Polska wyraziła zainteresowanie udziałem w irańskich projektach LNG oraz w imporcie irańskiej ropy. Podczas wizyty w Iranie, wiceminister rozwoju Radosław Domagalski spotkał się z wiceministrem ropy ds. międzynarodowych i handlu, Amirem Hossein-Zamanim. Irańczycy byli wówczas zaintersowani polskimi inwestycjami w infrastrukturę gazową, w gazoport, który będą budować w Iranie, oraz eksportem ropy naftowej do Polski.
Ponadto pod koniec kwietnia doszło do spotkania ambasadora Iranu w Polsce Raminem Mehmanparastem z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewski. Irański dyplomata podkreślił możliwość współpracy obydwóch stron w różnych dziedzinach handlu oraz gospodarki. Podczas spotkania rozmawiano także na temat współpracy w obszarze węglowodorów, energii nuklearnej oraz OZE.
Minister Tchórzewski mówił, że ,,energetyka jest jednym z głównych obszarów współpracy dwustronnej”. Zauważył również, że polski rząd dąży do dywersyfikacji swoich potrzeb energetycznych i biorąc pod uwagę możliwości w sektorze paliwa kopalnianych Iran może być dla Polski dobrym partnerem. Zapewnił również o gotowości polskich spółek do udziału w irańskich projektach naftowo-gazowych oraz inwestycyjnych.
Swoje zainteresowanie irańskim rynkiem wyraziło PGNiG. W trakcie konferencji wynikowej w dn. 9 maja prezes spółki Piotr Woźniak poinformował dziennikarzy, że brał udział w polskiej delegacji, która poleciała do Teheranu gdzie miał możliwość prowadzenia rozmów zarówno na poziomie samej delegacji jak i do rozmów dwustronnych. Prezes koncernu podkreślił, że PGNiG wyraża swoje zainteresowanie dwoma rodzajami działalności na irańskim rynku. Chodzi przede wszystkim o serwis oraz ewentualną działalność koncesyjną.
Piotr Woźniak stwierdził, że spółka jest bardzo dobrze rozpoznawalna na irańskim rynku w tym także poprzez takie spółki jak Geofizyka Kraków i Geofizyka Toruń.
– Poruszamy się między naszymi wcześniejszymi partnerami. Rokowania są dobre. Chcemy zacząć bez ryzyka, stopniowo, od działalności serwisowej, geofizycznej, a w dalszej kolejności ewentualnie prace wiertnicze, infrastrukturalne budowlane, koncesyjne – mówił prezes PGNiG dodając, że doszło do rozmów z jedną z irańskich spółek.
Podkreślił również, że istnieje bardzo duża konkurencja o wejście na irański rynek zwracając jednocześnie uwagę na to, że Teheran ,,może być znaczącym producentem ropy ale i gazu.”