W niedzielę weszło w życie porozumienie nuklearne Iranu i P5+1

19 października 2015, 07:05 Alert
P5+1 Talks With Iran in Geneva, Switzerland
Rozmowy atomowe z Iranem w formacie P5+1 w Genewie.

(Prime/Ria Novosti/Patrycja Rapacka)

Agencje prasowe informują, że w niedzielę 18 października 2015 roku rozpoczął się oficjalnie proces wdrażania w życie porozumienia nuklearnego osiągniętego przez Iran i kraje P5+1 w lipcu 2015 roku. W ramach układu, Iran ograniczy realizację własnego programu nuklearnego, w zamian za stopniowe znoszenie sankcji gospodarczych wobec niego. Od niedzieli strony zaczynają realizację zobowiązań.

– Podejmiemy szereg kroków, które odzwierciedlają nasze zobowiązania wymagane do zniesienia sankcji. To samo odnosi się do Unii Europejskiej – powiedział cytowany przez Ria Novosti przedstawiciel administracji USA. Administracja amerykańska opublikuje protokół z wytycznymi do działań prowadzących do skutecznej realizacji porozumienia, natomiast Sekretarz Stanu USA przedstawi dokumenty z informacjami o zniesieniu sankcji. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) będzie regularnie sprawdzała stan realizacji zobowiązań przez strony .

„Szóstka”, czyli kraje Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemcy, oczekuje od Iranu, że przede wszystkim zredukuje do minimum ilości wzbogaconego uranu w jego zakładach. W skład grupy P5+1 wchodzą USA, Chiny, Rosja, Wielka Brytania, Francja i Niemcy.

15 października 2015 roku informowaliśmy, że Iran zapewnił o swojej gotowości do rozpoczęcia wprowadzenia porozumienia nuklearnego w życie. Parlament irański zalecił rządowi podjęcie odpowiednich środków i branie pod kwestii uwagę bezpieczeństwa narodowego w procesie wprowadzania w życie porozumienia. Wezwał także do adekwatnych działań w przypadku, gdyby druga strona nie wywiązywała się ze zobowiązania do zniesienia sankcji pod jakimkolwiek pretekstem. Wówczas Iran ma zablokować postęp po swojej stronie.

Więcej informacji:

Iran daje pierwszeństwo sąsiadom przed Europą

Śmiałe plany powrotu Iranu na rynek energetyczny
Rouhani: Jesteśmy gotowi do implementacji porozumienia nuklearnego