W Niemczech powstaną instalacje magazynów baterii przepływowych

2 sierpnia 2018, 09:45 Alert

Firma redT ogłosiła podpisanie porozumienia mającego na celu budowę w Niemczech dwóch instalacji przepływowych baterii wanadowych, o pojemności 40 MWh każda. Ponadto, porozumienie przewiduje w przyszłości możliwość budowy kolejnych magazynów o łącznej pojemności 690 MWh.

Źródło: WikiCommons

Wanadowe baterie przepływowe

W projekcie zostaną użyte baterie przepływowe. W bateriach tego typu elektrody z ciał stałych zastąpione są elektrolitami odseparowanymi od siebie i zgromadzonymi w oddzielnych zbiornikach. Elektrolity, oddzielone specjalną membraną, przepływając, reagują ze sobą. Pojemność energetyczna urządzenia jest ograniczona jedynie pojemnością zbiorników elektrolitów. Takie baterie funkcjonują już m.in. w Chinach.

W stosunku do baterii litowo-jonowych, baterie przepływowe mają dużo większą liczbę cykli ładowania, są w stanie magazynować energię elektryczną na dłuższy czas oraz posiadają dużo niższy współczynnik samorozładowania. Jednak gęstość tak zmagazynowanej energii jest dość niska, przez co tego typu baterie w tej chwili bardziej nadają się do rozwiązań stacjonarnych.

Magazyny jako rezerwa wtórna

Bateryjne magazyny litowo-jonowe stosowane są zwykle jako rezerwa pierwotna (na bieżąco regulująca parametry sieci, reagująca w bardzo krótkim czasie). Omawiane instalacje wanadowych baterii przepływowych mają w niemieckim systemie elektroenergetycznym magazynować energię przez dłuższy czas i pełnić rolę rezerwy wtórnej (dostosowywania poziomu wytwarzania energii elektrycznej do zapotrzebowania). Mają one przyczynić się do wzrostu zużycia energii odnawialnej.

Wczoraj, dziś i jutro

Firma redT ma już na swoim koncie inne, mniejsze projekty tego typu. Zbudowała np. magazyn energii elektrycznej w tej samej technologii (o pojemności 75 kWh i mocy 15 kW dla mikrosieci), zasilanej panelami fotowoltaicznymi w Republice Południowej Afryki. Magazyn w chwili powstania był największym przepływowym magazynem energii na kontynencie afrykańskim.
Jak powiedział CEO firmy, Scott McGregor, budowane magazyny są jedynie początkiem, gdyż planowane instalacje pokryją zaledwie 1% niemieckiego zapotrzebowania na długoterminowe magazyny energii.

Budowa projektu ma rozpocząć się w 2019 roku, a jego planowany koszt nie został podany.

Redtenergy.com/Energy Storage News/Marcin Rowicki